De vajon milyen matracra lesz szükség ehhez? Ebben a cikkünkben erre a kérdésre adjuk meg a választ.
Egy matrac is okozhat hátfájdalmat
A kényelmet és az optimális alátámasztást nyújtó matrac hozzájárulhat ahhoz, hogy jobb legyen a közérzetünk a nap folyamán. Ez lehetőséget ad arra, hogy a gerinc megpihenjen, alvás közben könnyebben regenerálódjon. A Yatas Bedding weboldalán erre bővebben is kitérnek. Szerencsére az itt kapható matracok választéka rendkívül széles, így senki számára nem okozhat problémát a választás.
A rossz hír azonban az, hogy a nem megfelelő matracon történő alvás könnyen okozhat hátfájást. Amikor nem nyújt ideális alátámasztást, az befolyásolhatja az alvás közbeni helytelen testtartást. A legfontosabb, hogy a gerinc szakasz helyzete természetes maradjon. Aki állandóan hátfájással küzd, esetleg izommerevséggel ébred, az mindenekelőtt a matracot kell okolhatja érte.
Itt az ideje matracot cserélni. Három oka is lehet ennek. Az egyik a már említett rendszeres hátfájdalom, a másik, ha sosem találjuk meg a megfelelő testhelyzetet, mindegy, hogy mennyit forgolódunk. Végül pedig akkor sem árt másikat venni, ha még folyamatos éjszakai alvás után is fáradtnak érezzük magunkat.
Milyen típusú és keménységű matracra lesz szükség hátfájdalom esetén?
A legtöbben úgy gondolják, hogy ha valakinek sokat fáj a háta és a gerince, annak a kemény matrac lesz a megoldás a problémáira. Ez azonban nem egészen így van. A túlzottan merev darabok ugyanis nem segítenek a gerinc alvás közbeni természetes görbületének. Jobb megoldás a közepesen kemény matrac, ahol a testsúly megfelelő alátámasztást kap. A túl puha viszont szintén nem ideális a testünk számára, hiszen nagyon alámerül, a hátfájdalmak pedig akár súlyosbodhatnak is.
Aki hátfájás ellen akar fellépni, annak érdemes figyelembe venni pár szempontot. Az egyik a megfelelő szilárdság, ami segíti a hát alsó részének optimális alátámasztását háton alvás során. A felület éppen elég puha ahhoz, hogy felvegye a testünk alakját, ezáltal a testsúlyunk nem a gerincünkre nehezedik. A lényeg tehát a közepes szilárdság, a nyomáspontok csökkentése, a vérkeringés javítása, az izmok ellazítása, amik együttesen támogatják az egészséges pihenést.
A hátfájás és az alváspozíció összefüggése
A szakértők szerint az oldalt és a háton fekvés a legjobb, hogy tehermentesítsük a csigolyáinkat. A legjobb ezek közül az oldalt alvást, hiszen ezt tartják a legegészségesebbnek. Ehhez viszont félkemény matracot érdemes választani, ami engedi valamelyest benyomódni a “kiugró” testrészeket, a vállat vagy éppen a csípőt. Fontos, hogy éjszakára tegyünk az térdek közé egy lapos párnát, így elkerülhetjük a feszültséget a gerincben. A lábakat egy kicsit eltartva egymástól szimmetrikus állapotba hozhatjuk a medencénket.
A háton fekvés szintén nem rossz választás, bár a többség nem annyira tartja pihentetőnek. Itt a homorú hátgerincet jelentős terhelés érheti, könnyen nyomódhat, ezt csak kiegészítésként érdemes használni, nem egész éjszaka így maradni. Ebben a helyzetben optimális a félkemény és a keményebb matrac, amik megtámasztják a csípőt és követik a test formáját. Válasszunk hozzá alacsony párnát, amit a nyak alá helyezünk, de kerülhet egy a térdek alá is, hogy még egészségesebben pihenhessünk.
Szinte mindenki a hason fekvést tartja a legrosszabbnak, hiszen így túl nagy nyomást teszünk a lumbális gerincszakaszra. Hatására deformáció és izom összehúzódás alakulhat ki. Nem beszélve arról, hogy így csak a fej elfordításával tudunk aludni, ami csavarodáshoz vezet és még a térdeknek sem tesz jót.
Hiába tehát egy jó matrac, ha nem optimális az alvási pozíciónk. Azt megváltoztatni nehezen lehet, de tehetünk azért, hogy kevésbé hasson negatívan a gerincünkre. Egy plusz párna a fej alá, a térdek közé könnyen javíthat a helyzeten.
Címkék: Yatas Bedding, matrac, webshop, ágy, alvás, online, reklám