Stefánszky István, a Csiky Gergely Színház művésze Hamvas Béla "Egyszer" című versét szavalta el azon az ünnepségen, amelyen Szabados Péter, rendszerváltó polgármester domborművét avatták fel a városházán.
Szabados Péter Kaposváron született 1946-ban. A Táncsics Mihály Gimnázium elvégzése után 1971-ben népművelés-könyvtár szakon, 1978-ban történelem szakon szerzett diplomát a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán.
1968-ban megnősült, két fia és egy lánya született. Családja mellett számára a kultúra és a szülővárosa a legfontosabb.
Szabados Péter 2014-ben, az "Egyszervolt Kaposvár" című sorozatunkban így emlékezett vissza a '90-es évekre.
"Egy olyan lokálpatriótának állítunk itt emléket - és nem véletlen, hogy itt a város polgárainak házában -, aki egész életében hű volt Kaposvárhoz. A Somsich- Táncsics Baráti körnek is vannak itt tagjai, szeretném nekik is köszönetemet kifejezni, hogy nem hagytak elmúlni egy régi barátot, hanem örök életre itt akarják velünk tartani" - fogalmazott Szita Károly, polgármester.
A polgári önkormányzat megalakulása is Szabados Péter nevével forrt össze: 1990. október 28-án őt választotta meg Kaposvár polgármesterévé a képviselő-testület. A rendszerváltozás utáni első városvezetőként az ő feladata volt az önkormányzati rendszer megszervezése és a tanácsi végrehajtó apparátus átalakítása olyan hivatallá, amely szolgálatnak tekinti a polgárok ügyeinek intézését.
Az egykori városvezető 2022-ben hunyt el. Abban az évben, amikor megkapta a "Szabadságért Kaposvár Emlékérmet".
Fia, Szabados Bálint így emlékezett: "Édesapámról én is csak annyit szeretnék kiemelni, hogy azok közé az emberek közé tartozott, akik becsületbeli ügyüknek tekintették a hazájuk szabadságát és boldogulását és ezt a tevékenységet mások mellett még akkor kezdte el, amikor még nem volt biztos az, hogy rendszerváltás lesz. Ez, a köz érdekében való politizálás akkor még legfeljebb reménység lehetett."
Címkék: Szabados Péter, rendszerváltozás, emlék, polgármester, kultúra, Kaposvár