A keresztény közösségek, ha elég erősek, képesek hatni az egész társadalomra - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek a máriaremetei kegytemplom parkjában pünkösdhétfőn.
Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye családi napján a bíboros kiemelte: a kereszténység megélése elsősorban a hívő keresztény emberek és közösségek feladata, és ha elég erősek, a meggyőződésük hat az egész társadalom működésére.
Úgy fogalmazott: "Ez a felelősségünk is, hiszen nem várhatjuk, hogy majd a politika lesz helyettünk keresztény", vagy "úgy lesz körülöttünk keresztény a világ, hogy mi nem teszünk ezért semmit".
A társadalmi hatás tehát fontos, de mindig belülről kell fakadnia - hangsúlyozta, hozzátéve, ha a keresztények képesek olyan közösséget alkotni egymással, amelyre felfigyel a világ, az tanúságtétel a hitükről.
Erdő Péter a családi napon a főegyházmegye papságával közösen bemutatott szentmisén szólt arról is: a máriaremetei kegyhelyen 1994-ben tarották meg először a karizmák ünnepét. A rendszerváltozás, az egyházmegye határainak 1993-as módosítása után "számot kellett vetni a helyzetünkkel". Akkor "rádöbbentünk, hogy milyen gazdag valóság főegyházmegyénk hívő közösségének élete".
Azóta évről évre minden pünkösdhétfőn megjelennek és bemutatkoznak Máriaremetén az egyházmegyében működő közösségek, mozgalmak, katolikus intézmények és hivatások, a papság és a szerzetesség - tette hozzá.
"Mindannyian a boldogságot keressük és ezt akarjuk sugározni magunk körül a világban" - mondta Erdő Péter.
A bíboros a mise előtti beszélgetésen a 2023 októberében záruló, egyházmegyei szinten és földrészenként is megtartott, az egyházról szóló szinódusról szólva rámutatott: a szinodális folyamat azt is jelenti, hogy "az egyház olyan közösség, nép, amely együtt járja a történelem útját".
Erdő Pétert kérdezték a 2021 szeptemberben Budapesten tartott Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK) hosszú távú hatásairól is. A bíboros értékelése szerint a kongresszus megerősítette a "katolikus hitünkbe és közösségünkbe vetett bizalmat". Fontos nemcsak tudni, hanem meg is élni azt, hogy "sokan vagyunk" - mondta, hozzátéve, ez a tapasztalat megerősíti a katolikus intézmények, iskolák identitását is.
Megjegyezte: a kongresszus és az ott elhangzó sokféle stílusú zene elindította a magyar egyház zenei megújulását.
Erdő Péter kitért arra is: ősszel hálaadó nemzeti zarándoklatot tartanak Fatimába, hiszen a NEK-et előzetesen felajánlották a fatimai Szűzanyának, és most "illik visszamenni megköszönni".
Elmondta, jövő tavaszra ismét meghívták Ferenc pápát Magyarországra a püspöki karral. "Meglátjuk, mi lesz a válasza, de mi készülünk és várjuk" - tette hozzá Erdő Péter.
Címkék: keresztély, pünkösd, közösség, család, kultúra