Ha saját gépkocsival szerettek volna közlekedni, akkor az üresen álló benzinkutak helyett elmentek a faluba a mindenki által ismert üzemenyagcsempészhez, ám az üdítős üvegekbe töltött üzemanyag rövid utazásra volt csak elég ...

Ez a pár sor a győztes pályamunkában áll. Ezt Pósa Döme Botond írta: "Történelmi viharok egy délvidéki gyerek szemszögéből" címmel. Más a nagypapa vadászrepülős élményeit gyűjtötte össze, de az erdélyi nagyszülők életéről és az amerikai kivándorlásról is született egy-egy mű. A diákok ezer szóval mesélték el történeteiket. 

Pósa Döme Botond és felkészítő tanára, Krénuszné Tóth Erzsébet
Pósa Döme Botond és felkészítő tanára, Krénuszné Tóth Erzsébet

Polgár Tamás, a Magyar Nemzeti Levéltár Somogy Vármegyei Levéltárának igazgatója a díjátadón így fogalmazott: "Az a biztos, ha le van írva. Megőrzője a tudatnak, a tudásnak. Még az is elképzelhető, hogy ezen felbuzdulva 20-30 év múlva róluk írnak majd hasonlót a saját gyerekeik."

A szennai általános iskolások gyakran járnak a levéltárba. Számukra ugyanis fontos a múlt ismerete - mondja az intézményvezető-helyettes, Bendi Tiborné: "Nálunk a tehetséggondozás mellett kiemelten fontos a hagyományok éltetése. Ez nyilván a településünkből is adódik, hiszen községünkben működik a skanzen, vannak néptáncsoportjaink és a jeles napokat is közösen ünnepeljük meg."

Címkék: krónikás, írás, levéltár, Zselic, szülő, Szenna, pályázat, család, kultúra