Kaposvár klímvédelmi törekvései bő két évtizedes múltra tekintenek vissza. Az első lépések közé tartozott a belvárosi forgalom csökkentése, a kerékpárutak fejlesztése és a hőszigetelő panelprogram.
Európában is ritkaságnak számít a város buszflottájának környezetbarát cseréje és ma már egyre több önkormányzati cég használ elektromos autókat is. Energiahatékony a megyeszékhely közvilágítása, egyre több intézmény és lakóközösség csatlakozik a távhőrendszerre. Folyamatos az öreg fasorok megújítása és a faültetési program is.
A somogyi megyeszékhelyen épül meg Közép-Európa legnagyobb napelem parkja, a hulladékfeldolgozás rendszere pedig szintén jó példát mutathat más településeknek. Ezek miatt a fejlesztések, és a hozzájuk kapcsolható felelősségvállalás miatt ítélték oda tavaly Kaposvárnak a Klímabarát Települések Szövetségének egyik első díját nagyvárosi kategóriában.
A díjátadón Kaposvár polgármester elmondta: hamarosan elindul a használt háztartási sütőolaj gyűjtése, elektromos rásegítésű kerékpárokkal visszatér a közbringa program és folytatódik az illegális hulladéklerakók felszámolása is. Szita Károly szerint egy város energiapolitikája akkor lehet sikeres, ha az ellátásbiztonságot, a megfizethető árakat és a természeti környezet védelmét is figyelembe veszik a fejlesztések során.
Kaposvár környezetvédelmi eredményeiről a Klímabarát Települések Szövetsége egy kisfilmet is készített:
Címkék: éhajlat, energiafüggetlenség, energiahatékonyság, klíma, környezetvédelem, díj, kultúra, Kaposvár