Merjünk elindulni a hit útján, mert a bátorság ezen az úton különösen kifizetődik - mondta Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke húsvétvasárnap Budapesten, a Rózsák terei evangélikus kollégiumban fogvatartottaknak és hozzátartozóiknak tartott istentiszteleten.
Az evangélikus püspök igehirdetésében arról beszélt: a húsvéti történetben a férfiak gyáván bezárkóznak, az asszonyok azonban bátrak és elindulnak a sírhoz, még ha nem is tudják, hogyan fogják elhengeríteni a sírt lezáró követ. Amikor odaérnek, az angyal azt mondja nekik, emeljék fel a fejüket, és mire visszanéznek, el van hengerítve a kő - tette hozzá. "Emeljük fel mi is a tekintetünket", és akkor megtörténhet a csoda: "valaki, aki erősebb nálunk", az "előttünk lévő" köveket is elhengerítheti - mondta Fabiny Tamás.
Kitért arra: az ószövetségben még a testvérgyilkos Káinnak is megadja Isten a lehetőséget, hogy emelt fővel járjon, mert azt mondja, a "bűn ugyan az ajtó előtt leselkedik, de te képes vagy legyőzni azt".
"Ne engedjünk tehát a csüggedés kísértésének, ne nézzük tehetetlenül a napok, hónapok, évek múlását, hanem legyünk felemelt tekintetű, bátor, Krisztusban és Istenben bízó tanítványok, és akkor velünk is megtörténhet a csoda" - fogalmazott Fabiny Tamás.
Az istentisztelet után közös ünnepi ebéden látták vendégül az eltávozáson lévő rabokat és hozzátartozóikat.
A vérontás, a fegyveres konfliktusok és az éhínség megállítását kérte Ferenc pápa a világtól húsvétvasárnapi Urbi és Orbi üzenetében, hagyományos ünnepi miséje után.
A csupán órákkal korábban elkövetett Srí Lanka-i robbantásos merényletekkel kapcsolatban a katolikus egyház vezetője azt mondta: "együttérez ennek a kegyetlen erőszaknak az áldozataival, akiknek húsvétkor fájdalmat kell elszenvedniük és gyászolniuk kell".
Olasz nyelvű beszédében Ferenc pápa azt kérte, korunk számos szenvedésével szemben az emberiség ne maradjon rideg és közömbös. Az egyházfő a fegyverek zajának elhallgatását sürgette nemcsak a harctereken, hanem a városokban is. A nemzetek vezetőihez fordulva a fegyverkezés leállítását sürgette. A rászorulók, szegények, munkanélküliek, kirekesztettek befogadását szorgalmazta, azokkal együtt, akik "ajtóinkon kopogtatnak kenyeret, menedéket, méltóságuk elismerését keresve".
A világ konfliktus dúlta térségei közt Ferenc pápa elsőként Szíriát említette. Hangsúlyozta, hogy a régóta tartó háborúba a világ egyre inkább beletörődni tűnik. Az egyházfő a közömbösség helyett politikai megoldást sürgetett a humanitárius helyzet megoldása, a menekültek hazatérése érdekében.
A közel-keleti térséget megosztó feszültségekről szólva a pápa a harcoktól és éhezéstől szenvedő Jement emelte ki. Az izraeli és palesztin politika vezetőitől békét és stabilitást sürgetett. Fegyverletételt szorgalmazott Líbiában, a konfliktusok megállítását az afrikai Burkina Fasóban, Maliban, Nigerben, Nigériában és Kamerunban, valamint Szudánban. Új történelmi fejezet indítására szólította fel Dél-Szudán politikai, társadalmi és vallási vezetőit a nemzeti megbékélés érdekében. Megbékélést kért a konfliktustól szenvedő Ukrajnának is, humanitárius kezdeményezések és a tartós béke megteremtésével. A pápa külön megemlékezett Venezueláról, ahol az erőszak leállítását és a lakosság megsegítését sürgette. Minél előbbi békés megoldást sürgetett emellett Nicaraguában.
A beszéd után Ferenc pápa húsvéti Urbi et Orbi áldását adta Róma városára és a világra.
Címkék: hit, keresztény, üzenet, Jézus, élet, húsvét, kultúra