A Babel Soundon úgy utazhatod körbe a világot, hogy szinte egy tapodtat sem lépsz el a hűs Balatontól, nem kell útlevél és nem kell bőrönd. A fesztivál találkozóhely, ahol nem csak a világ minden szegletéből érkező világzenei formációk simogatják a lelket és hozzák mozgásba a testet, de országuk „nagyköveteként” egzotikus kultúrákat is megismerhetünk általuk.
Hiszen, itt a fellépés nem csak egy állomás a zenészek zsúfolt kalendáriumában, hanem akár több napos megálló is. A Babel Sound legnagyobb erénye ugyanis abban rejlik, hogy itt az emberek nem csak elrohannak egymás mellett, hanem a több színpados zenei program mellett van helye a közös főzéseknek és örömzenéléseknek, miközben Balatonboglár nyugodt szépsége kiváló díszletet biztosít a nagy eszmecserékhez, inspirációt az alkotáshoz.
A zenei programokon túl pedig van helye a táncnak, mesterkurzusoknak és workshopoknak is, de a Balaton-part „csupán” pihenéshez is kiváló. Mert a Babel Sound-on kivételesen mind egy nyelvet beszélünk, a közönségből pedig az öt nap alatt közösség válik.
A családias hangulaton túl a fesztivált az emeli még ki a hazai rendezvények sorából, hogy a nemzetközi zenei színtér ezerszínű palettájáról válogathatunk, olyan változatos formációkat megismerve, akik neve itthon eddig csak az igazán lelkes fülek számára csengett ismerősen, míg a golyóbis más pontjain rendre hálás hallgatókat hagynak maguk után.
A szervezők az első csokorban több tucat nevet jelentettek be, eszerint a fesztivál olyan izgalmas formációkat vonultat fel, mint a legjobb balkáni virtuóz zenekarként számon tartott Amariszi, az autentikus görög buli hármas, a Trio Feta, a bohém és eklektikus holland Zorita, a szívhez szóló modernizált szefárd zenét játszó Tati Cervià & Sepharazz Mishpaha , a kissé extravagáns és vad Naked Szerbiából, a közönségét mindig hora körtáncra csábító bolgár Oratnitza, a tüzes spanyol Los Chocolatinos, a lehengerlő Čankišou Csehországból, vagy a saját stílust kreáló „folk calentó” csapat, a Roba Estesa, akik Spanyolországot képviselik a Bábeli „zűrzavarban”.
A világzene attól lebilincselő, hogy nem csak a műfajok, de a különböző országok népzenéinek keveredése is remek termőföld lehet az olyan zenekaroknak, mint például a madridi Ethnómada, amely nomád művészei a magyar cigányzenét házasították a spanyol muzsikával, a szicíliai nyelvjárásban és görögül éneklő, a két világot közös nevezőre hozó napsütéses Nakaira, míg a marokkói Gabacho Maroconnection a nyugati hatásokat keveri az arab és afrikai hangulattal.
Mindezen túl a hazai élvonal is Balatonboglárra érkezik. Így fellépnek az egri betyárok, azaz a Kerekes Band, az „írületes” Firkin, a népek zenéit és táncait összefonó HolddalaNap, az A.K.T. sanzonos színész-zenekar, akik időutazóként ugrálnak dalaikkal évtizedek között, a varázslatos Meszecsinka, a roma zene legjobbjai, a Romengo és a Vojasa, és a jereváni testvérpár által alapított, budapesti székhelyű Deti Picasso is tiszteletét teszi a Babel Soundon.
Címkék: babel sound, balatonboglár, 2016, kultúra