Természetesen ma is közzétette az eduline.hu a nem hivatalos megoldásokat:

Már a feladatsor elején megijedhetnek a diákok, ugyanis van benne paraméteres egyenlet is, melyet az eddigi tapasztalatok szerint még sosem tettek be középszintű matekérettségibe - írja az eduline.hu 

"Hivatalosan tudniuk kell megoldani, ám valószínűleg az utóbbi hónapokban elfelejthették a diákok, hiszen valóban nem lehetett rá számítani, hogy lesz az érettségiben" - mondta a szaktanár. 

Az első részben van még sorozat is, amit azonban nem lehet egyszerűen belepötyögni a számológépbe. 

Ezen felül pedig statisztikai feladat is van, ahol terjedelmet és mediánt kérnek. A feladatlap vége felé pedig egy bonyolultnak tűnő kérdés van, amelytől ránézésre elmegy a kedvük a diákoknak. 

A következő feladat egyik része ugyanakkor nehéz, mert egyenletrendszert kell felírni, ez pedig középszinten nem biztos, hogy megy mindenkinek. 

A 16-18-as feladatok közül a diákoknak kettőt kell választani, a szaktanár véleménye szerint idén eltértek a megszokottól, ugyanis egyik feladat sem kirívóan nehéz. Ezek között a feladatok között van százalék- és térfogatszámítás, statisztika és valószínűségszámítás, valamint egy komplexebb, kombinatorikát, valóságszámítást és halmazelméletet magába foglaló is. A szaktanár valószínűsíti, hogy ezt a feladatot hagyják ki majd legtöbben. 

A matekérettségiről összeségében elmondható, hogy az eleje kifejezetten nehéz volt, a második része azonban megoldható. A szaktanár véleménye szerint azonban jószerével senki sem lesz a középszinten érettségizők között, aki 100 százalékosra meg tudja írni. 

Fotó: Túry Gergely
Fotó: Túry Gergely

A köznevelési államtitkárság MTI-hez eljuttatott tájékoztatása szerint matematikából középszinten angol, francia, horvát, német, olasz, orosz, román, spanyol, szerb és szlovák nyelven, míg emelt szinten angol, francia, német és spanyol nyelven is lesz vizsgázó.

A matematika középszintű írásbeli vizsgája 180 perces. A diák először az I. feladatlapot (45 perc), majd a II. feladatlapot (135 perc) oldja meg. A feladatlapokon belül a rendelkezésére álló időt tetszése szerint oszthatja meg az egyes feladatok között és megoldásuk sorrendjét is meghatározhatja.

Az I. feladatlap 10-12 feladatot tartalmaz, amely az alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét hivatott ellenőrizni. A II. feladatlap két részre oszlik. A II/A. rész három feladatot tartalmaz, a feladatok egy vagy több kérdésből állnak.

A II/B. rész három, egymással megegyező pontszámú feladatot tartalmaz, amelyből a vizsgázó választása szerint kettőt kell megoldani, és csak ez a kettő értékelhető.

A matematika vizsgatárgy emelt szintű írásbeli vizsgája 240 perces. Az írásbeli vizsga két részből áll, és a vizsgázó a rendelkezésére álló időt ekkor is tetszése szerint oszthatja meg az I. és a II. rész, illetve az egyes feladatok között és megoldásuk sorrendjét is meghatározhatja. Az I. részfeladatsor négy feladatból áll, s azok több részkérdést is tartalmazhatnak. A II. részfeladatsor öt, egymással megegyező pontszámú feladatból áll. A vizsgázónak az öt feladatból négyet kell kiválasztania, megoldania, és csak ez a négy értékelhető.

A vizsgázók közép- és emelt szinten is függvénytáblázatot (egyidejűleg akár többféle is), szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt, vonalzót, szögmérőt használhatnak, amelyekről maguk gondoskodnak. Ezeket az eszközöket a vizsgázók a vizsga során egymás között nem cserélhetik.

Címkék: matematika, érettségi, 2015, kultúra