Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint összesen 2.810 iskola 4.114 telephelyén a 4., a 6., a 8. és a 10. évfolyamon mérik fel a tanulók képességeit.
A mérés - a sajátos nevelési igényű tanulók egy szűk csoportját kivéve - az adott évfolyamokon minden tanuló számára kötelező, így 378.298 diák vesz részt rajta.
A 4. évfolyamon 92.677, a 6. évfolyamon 91.743, a 8. évfolyamon 92.663, a 10. évfolyamon 101.215 tanuló írja meg feladatlapokat. A mérési rendszer fontos - és elsősorban a résztvevő tanulók szüleit érintő - részét képezik a tanulók szociokulturális hátterét felmérő tanulói kérdőívek.
A kérdőívet a mérés megírása előtt vagy azt követően kapják a tanulók kézhez. A kérdőívben a tanulók szociokulturális hátteréről szerepelnek kérdések. A legjobb, ha a tanulók a kérdőíveket szüleikkel együtt töltik ki, hiszen a legtöbb kérdés a család egészét érinti - olvasható a közleményben, amely kitér arra, hogy a kérdőívek kitöltése önkéntes.
A tanulói kérdőív kérdéseire adott válaszokat az érintettek (szülők, tanulók) hozzájárulása nélkül az iskola nem ismerheti meg, azokat nem kezelheti. A kitöltött tanulói kérdőívek kezelésének szabályaira az Oktatási Hivatal külön levélben is felhívta az iskolák figyelmét.
A közlés szerint a kérdőív adataiból képzett, a tanulóközösség szociokulturális hátterét megjelenítő családiháttér-index segítségével összehasonlíthatóvá válik az azonos vagy hasonló körülmények között élő diákokat oktató iskolák teljesítménye. Így például azon iskolák rendkívül értékes pedagógiai munkája is megmutatkozhat, amelyek nem a legjobb körülmények között élő, legtehetségesebb tanulókkal foglalkoznak - írja az MTI.
Címkék: kompetenciamérés, iskolák, kérdőív, országos, diákok, kultúra