Schild Tamás fotóriporter a 2010-es Magyar Sajtófotó Pályázat Emberábrázolás-portré (sorozat) második díját nyerte el a Szép cigánynak lenni című sorozatával. Meghívta a Magyar Nemzeti Múzeum Sajtófotó Kiállítására azon a Baranya és Somogy megyei önkormányzatok képviselőit, ahol a képriportját készítette, valamint azokat a roma gyerekeket és felnőtteket, akik a képeken szerepelnek. A meghívottakat – köztük a lengyeltóti cigány önkormányzat vezetőjét – Schild Tamás kíséri végig a kiállításon.
A szabadúszó, tolmácsként dolgozó fotós az eMasának elmondta: mivel nem a fotózásból él és nem is újságok számára fotóz, azt fényképezheti, ami számára személyesen fontos, amivel a legjobban ki tudja fejezni, hogyan látja a világot. „Miután 2008-ban megkaptam a Hommage à Van Gogh című képemért – ami egy emberek nélküli szobát ábrázol – a Sajtófotó Pályázat Művészet kategóriájának első díját, egy barátom megkérdezte: komám, te félsz az emberektől? Úgyhogy elkezdtem portrékat fotózni mindenütt, amerre a munkámon eljutottam” – emlékszik vissza.
Az eredetileg „Szép cigánynak lenni köztünk, bölcsőtől a sírig, vajon milyen lehet?” című sorozat képeinek elkészítéséhez a fotós édesanyjának elvesztése feletti gyász is hozzájárult. „Ahogy a Baranyában lakó apám felé mentem látogatóba, mindig vittem magammal valamit, például letett ruhákat a helyi szegényeknek. Ez nekik volt fontos, nekem pedig az, hogy lefotózzam őket. Eközben megtanultam a saját szomorúságom helyett mások nehézségeire nézni, de nem sajnálattal, hanem szeretettel” – mondja Schild. Hozzáteszi: „Én a munkámon az élet naposabb oldalát látom.
Van ezen az oldalon egy elgondolt képünk: hogy a szegény emberek boldogtalanok. Én fotóztam Indiában is: az ottani szegények nem boldogtalanabbak nálunk. Baranyában is azt éreztem, hogy mennyi szépség és szeretet tud meggyökeresedni a szegények között”.
Az április 9-i, Nemzeti Múzeum-i találkozónak, ahogy Schild elmondja, az a célja, hogy visszaadjon valamit a képeken szereplő cigányoknak abból, amit tőlük kapott.
„Az egy dolog, hogy kattintgatok, és néha leesnek díjak. De szeretném, hogy azok is kapjanak egy élményt, akiknek ezt köszönhetem, akiket szépnek láttam; például hogy viszontláthassák magukat Budapesten, a Nemzeti Múzeum kiállításán, vagy a Sajtófotó Kiállítás kinyomtatott albumában” – magyarázza a fotós.
Az utazás részben a helyi önkormányzatok támogatása révén jöhet létre, részben pedig Schild fizeti a költségeket. „Sokaknak már maga az utazás is különös tapasztalat lesz: van, aki most jön először Budapestre” – teszi hozzá.
Schild Tamás fotói
Forrás: eMasa
Címkék: Nemzeti Múzeum, Baranya, cigány, fotó, Somogy, kultúra