Pályafutását Csurgón 1946-ban tornatanárként kezdte. Itt kapcsolódott be az ötvenes években az önkéntes néprajzi gyűjtőmozgalomba. Hobbiból, saját pénzből gyűjtött. A felvett anyagokhoz kis cetliken mellékelte, mi van rajta. A legendás népművelő 600 órányi gyűjteményt hagyott hátra. Balladákat, népzenéket, népdalokat, néptáncokat, gyerekjátékokat.
A Somogy Táncegyüttes és a művészeti iskola rengeteget táplálkozik Együd Árpád hagyatékából. A pedagógusok szerint a hagyományok ismeretével érzelmileg nyitottabbá válnak a gyerekek. Csikvár Gábor gyerekkorában ismerte meg Árpi bácsit. Azt mondja, sokat köszönhet neki. Együtt jártak gyűjtésekre, és a hagyatékát is kezelhette.
- Úgy éreztem anno is és tulajdonképpen ebből is azt lehet érezni, hogy az ő számára nagyon fontos volt a nevelés. A játék, a ritmus, a zene, a tánc, ez benne van a mindennapokban- mondta el Csikvár Gábor a Somogy Táncegyüttes vezetője.
Ma is minden pedagógus példaképe lehet. Talán ezért kapta Kaposvár művelődési központja is az ő nevét. A rendszerváltás óta viseli Együd Árpád nevét az intézmény.
- Nagyon fontos az, hogy a múlt hagyományait a gyerekeink, az unokáink továbbra átélhessék, megismerhessék, és az áldásos dolog, hogy megvan DVD-n, filmeken, archívumokban nagyon sok hagyományukat felvettek - mondta Horváth Gáborné az Együd Árpád Kulturális Központ igazgatója.
Az átépítés után sem mondanak le a népművelőről. A művelődési háznak Együd Árpád Kulturális Központ Kaposvári Agóra lesz a neve.
Címkék: Csikvár Gábor, Horváth Gáborné, népművelő, Somogy Táncegyüttes, Együd Árpád, művelődési ház, kultúra