A köztársasági elnök ezt a törvényt ma alá is írta. Ez az öt látványsportra, a labdarúgásra, a kosárlabdára, a kézilabdára, a vízilabdára és a jégkorongra vonatkozik. Az elképzelések szerint a somogyi kiemelt egyesületek is jól járnak majd, és a befolyó pénzeknek köszönhetően stabilabb alapokon működhetnek a jövőben.
Európában egyedülálló adótámogatási rendszert dolgoztak ki, ami éves szinten 20 milliárd forintnyi többletforrást hoz a magyar sportnak - jelentette be Kaposváron az Országgyűlés Sport- és Turizmusbizottságának elnöke, Bánki Erik. A törvény az öt látványsportra: a labdarúgásra, a kosárlabdára, a kézilabdára, a vízilabdára és a jégkorongra vonatkozik. A remények szerint a somogyi kiemelt egyesületek is jól járnak majd: a befolyó pénzeknek köszönhetően stabilabb alapokon működhetnek a jövőben.
- Egyenesbe jöhet és a méltó helyére kerülhet a magyar sport - hangzott el a csütörtöki kaposvári fórumon, amelyen a társaságiadó-kedvezményről szóló törvény került a középpontba. A rendszer a kormány számításai szerint mintegy 20 milliárd forint pluszt jelent a magyar sportnak - jelentették be a tájékoztatón.
- Addig, amíg 2010-ben 16,7 milliárd szerepelt sporttámogatásban, addig 2011-ben ez 27,5 milliárdra emelkedett. Ehhez jön még hozzá a társasági adó, így közel 50 milliárd forintból gazdálkodhat a magyar sport - fogalmazott Bánki Erik az Országgyűlés Sport- és turizmusbizottságának elnöke.
A remények szerint a kiemelt somogyi csapatok is jól járnak majd.
Úgy gondolom, hogy az öt kaposvári látványsportág ki tudja használni a lehetőségeket - mondta Dér Tamás kaposvári sportbizottsági elnök. - A többiek pedig a MOB-on, mint egyetlen köztestületen keresztül élhetnek ezzel a lehetőséggel, és lesz lehetőségük támogatásra.
Az állam tehát átmenetileg lemond ezekről a költségvetési forrásokról, de néhány éven belül eredményt is vár a változásoktól.
- Azt szeretnénk, hogy alakuljon ki a sportgazdaság Magyarországon, ami az elmúlt húsz évben nem történt meg - tette hozzá Bánki Erik. - A cégek átlátható gazdálkodással rendelkezzenek, és szűnjenek meg azok a színlelt szerződések, amelyek borzolják a kedélyeket. Mindenki legális szerződésekkel, tiszta viszonyok között gazdálkodhatna.
Ez azt jelenti, hogy visszatérhetnek a sportba a legnagyobb cégek, és előbb adótámogatással, majd reklámpénzekkel is segíthetik a klubokat. Így akár öt év alatt eljuthatunk oda, hogy a profi csapatok a szponzori támogatásokból, a jegybevételből, a közvetítési jogokból és az ajándéktárgyak értékesítéséből el tudnák magukat tartani.
A fórumon elhangzott: azok a sportágak sem kerülhetnek bajba, amelyek nem kerültek be ebbe a rendszerbe. A Magyar Olimpiai Bizottság, egyetlen sportban működő köztestületként, mindenkire szeretne odafigyelni.
- Egyfajta próbaév ez nekünk. Igyekszünk felelősséggel végezni, mert ez több annál, mint hogy egy civil szervezet kapott állami feladatot - mondta Molnár Zoltán a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára. - A magyar sport most először kapott először lehetőséget igazából arra, hogy irányítsa, befolyásolja a sorsát.
A sportvezetők sokat várnak az új sporttörvénytől is. A remények szerint az egycsatornás finaszírozási rendszer egyszerű lesz és átlátható, így valóban az egyesületekhez jut majd a támogatás.
Címkék: Bánki Erik, látványsport, Sport, kosárlabda, vízilabda, labdarúgás