Tavaly 57 új kisdiáknak csengettek be Kaposváron. A '90-es évek óta idén először nem csökkent az elsősök száma Kaposváron. Tavaly 690, idén több mint 700 elsős kezdi meg tanulmányait.  Általános iskolába idén csaknem hatezren, középiskolába csaknem hétezren járnak majd. Kaposváron idén is kapnak az elsősök tolltartót és az úszás, korcsolya és nyelvoktatást is támogatják. A szociális juttatásokra egyébként idén 10 %-kal többen jelentkeztek, mint tavaly.
A szakmai évnyitón szó esett a kormány azon tervéről is, amely szerint az alapfokú oktatást átvenné az állam az önkormányzatoktól.
A Kaposvári Általános Iskola főigazgatója, Szabó Zoltánné Kudomrák Zsuzsanna nem tart attól, hogy bármilyen változást hozna a szakmának, ami negatív lenne. Szerinte, ha az állam lesz a fenntartó, akkor felelősséggel tartja fenn az oktatást.
A város vezetése egyébként még nem döntötte el, hogy él-e a felkínált lehetőséggel. Attól fogva, mikor a feltételek tiszták lesznek és világosak, Kaposvár városa nagyon erősen meg fogja fontolni, hogy visszakéri oktatási intézményeit.
A kiszivárgott információk szerint a kormány ismét központilag ellenőrízné az iskolákat, például a gazdálkodást, vagy az oktatás minőségét.
A Klebelsberg Kollégium igazgatója, Giber Vilmos azt mondja: a világ más fejlett oktatással rendelkező országaiban az ellenőrzés a világ legtermészetesebb dolga, mivel a legértékesebbel  dolgoznak a pedagógusok, a gyermekkel.
A városi tanévnyitó tanácskozáson Szita Károly a toldi iskolát is szóba hozta. Azt mondta: mindenki ugyanabba az osztályba fog járni padtársaival, - ha csak össze nem vesztek a nyáron-, akivel eddig is tanult, és a Toldiban tanévnyitó lesz.
A polgármester itt bontotta fel a kormányhivatal levelét, amelyből kiderült: nem merült fel olyan körülmény, amely azt indokolná, hogy az önkormányzat változtasson a toldi iskola átszervezésén.

Szita

Olvassa el mi hangzott el részletesen a tanévnyitón!

- Éveken át próbáltuk elérni, hogy az állam az újabb és újabb, önkormányzatokra háruló feladatok mellé rendeljen pénzt is, de ezt nem tette meg. Így a hatáskörök és feladatok jelenlegi újraosztása egy olyan folyamat, amely segíthet rendet tenni a közoktatás finanszírozásában is - mondta Szita Károly a kormány azon terveire utalva, amely szerint az állam átvenné az önkormányzatoktól az iskolák működtetését. A polgármester azonban hozzátette: a feltételek tisztázása után Kaposvár nagyon megfontolja, hogy él-e azzal a megyei jogú városoknak felajánlott lehetőséggel, miszerint megmaradhatnak fenntartóként.

Szita Károly beszélt a Toldi iskoláról is.
- Néhányan azt akarták elhitetni, hogy lakatot teszünk egy iskolára. Azt sugalmazták, hogy nem lesz oktatás a Toldiban, mert bezár. Bár az iskola áprilisi átszervezésekor garanciát vállaltunk arra, hogy sem a pedagógusok, sem pedig a gyermekek érdekei nem sérülnek, néhányan - politikai pártokkal karöltve - azt próbálták elhitetni, hogy bezár az iskola. Mi tartottuk magunkat ahhoz, amit megígértünk. A rémhírek terjesztőinek pedig legyen az a válasz, hogy a Toldiba szeptembertől több gyerek fog járni, mint az előző tanévben - mondta a polgármester.



Szita

Szita Károly idézett a Somogy Megyei Kormányhivatal leveléből is, eszerint az iskola átszervezésekor, a határozat elfogadásakor semmilyen olyan körülmény nem merült fel, amiért felül kellene bírálni a döntést. A Toldi tehát marad.

Kaposvár polgármestere végezetül köszönetet mondott és jó munkát kívánt mindazoknak, akik az új tanév előkészítésében részt vettek.

Címkék: polgármester, Szita, kormányhivatal, város, kaposvár, kultúra