Somogyból három induló is rajthoz áll két hét múlva a Nemzeti Vágtán. Idén először 12 előfutamot rendeznek szeptember 21-én. Minden futam első és második helyezettje jut tovább a másnapi középfutamokra - négy darab ötfős és egy négyfős középfutamot rendeznek. Ezek győztesei jutnak tovább a délutáni döntőre, melynek nyertese átveheti az elsőnek járó ötmillió forintos fődíjat és a vándordíjat, egy 1848-as huszárszablyát.
Idén első alkalommal nemzetközi futamot is rendeznek. Magyarország meghívására - kihívására - hét ország lovasa vesz részt a versenyen: egyelőre Szlovákia, Szerbia, Kuvait, Katar, Málta, Kazahsztán és Oroszország szerepel az indulók között. Szeptember 22-én két előfutamot rendeznek, ezek első két helyezettje kerül be a nemzetközi döntőbe. A versenyzők a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Shagya-arab lovain indulnak. A lovasoknak két napjuk lesz összeszokni a sorsolás útján hozzájuk rendelt állatokkal. Magyarországot Fodor Ákos (Zamárdi) képviseli.
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára hangoztatta, hogy a Nemzeti Vágta remek példa arra, milyen fontos a sport, azon belül is a lovassport támogatása. A rendezvény fontos szerepet játszik a nemzeti hovatartozás és az értékek őrzésében.
Lázár Vilmos, a Magyar Lovas Szövetség és a Nemzeti Vágta elnöke elmondta, hogy az elmúlt időszakban közel húsz elővágtát rendeztek Magyarországon, illetve Székelyföldön és a Vajdaságban.
A háromnapos eseményt a tavalyihoz hasonlóan idén ismét a közmédia csatornáin, élő közvetítés és stúdióbeszélgetések keretében követhetik figyelemmel a nézők - mondta el Gazsó L. Ferenc, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója.
A Nemzeti Vágtát minden évben a magyar hadtörténelem egy-egy kiemelkedő személyisége emlékének szentelik. Idén báró Simonyi József (1771-1832) emlékére folyik a verseny. Ismertebb nevén Simonyi óbester legendás hírű huszártiszt volt, aki kortársaitól kapta "a legvitézebb huszár" kitüntető címet. Már tizenöt éves korában huszárnak állt, és 1813-ban részt vett a lipcsei "népek csatájában" Napóleon ellen.
A hagyományos jótékonysági sztárfutam döntőjének versenyzői idén nagyobb összeggel támogathatják az általuk képviselt alapítványt vagy csoportot: az első helyezett most is egymillió forinttal, a második-ötödik helyezettek azonban 100 ezer forint helyett 250 ezer forinttal.
A korábbi évek hagyományainak megfelelően idén is lesz kishuszár vágta, kocsitoló verseny, fogatvágta, díjugrató verseny, történelmi lovas gála és akadályvágta is.
Az Andrássy úton ismét Vágta Korzó fogadja a vendégeket, ahol az induló települések és a nemzetközi futam országai mutatkoznak be. A Műcsarnok és az 56-osok tere között pedig az Országkonyha várja a magyar gasztronómia tradicionális étel- és italkülönlegességeivel a látogatókat.
A Nemzeti Vágta részletes programja megtekinthető a www.vagta.hu internetes oldalon.
Címkék: