Egy Baranya megyei céget vizsgált az adóhatóság. A kft. az adatok szerint egy budapesti cégtől szerzett be gipsztermékeket, hogy azokat értékesítse Romániába, Szlovákiába, és Németországba, áfa-mentesen. A hatóság szerint azonban ez a történet sok ponton nem stimmel. A "beszerzési forrás", mint kiderült, sohasem foglalkozott gipsztermékek készítésével, és értékesítésével.
A hatóság igazságügyi szakértő segítségével azt is megállapította: a termékek silány minőségűek. A vállalkozó ráadásul a gipszárut egy vizes, nyirkos, fűtetlen raktárában tárolta, amely tökéletesen alkalmatlan erre a célra. Mondani sem kell, hogy a gipsztörpék ára ehhez képest nagyon eltúlzott, aránytalanul magas volt. Az már csak hab a tortán, hogy a szakértő szerint a termékek nem rendelkeztek minőségi tanúsítvánnyal, ezért azokat nem is lehetett volna forgalomba hozni.
A szabálytalanságok listája ezzel még korántsem volt teljes. A vállalkozó azt állította, hogy kizárólag külföldre, uniós országokba szállította a gipsztörpéket. Ezzel szemben kiderült, hogy semmiféle bizonylat, semmiféle irat nem igazolja a közösségi értékesítést. Ezért a hatóság azt úgy értékelte, mintha hazai eladás lett volna – persze, a megfelelő adóvonzatokkal.
Összesítve a "lajstromot", az adóhatóság 385 millió forint adókülönbözetet és 9 millió forint jogosulatlan igénylést jegyzőkönyvezett a vállalkozónál, enyhítő körülmények hiányában 50 százalék bírsággal is megtoldva ezt az összeget. Ráadásul a hivatal büntető feljelentést is kezdeményezett.
Külön érdekesség, hogy miután az adóhatóság felfigyelt az ügyletre, furcsa mód a jól menő üzletnek hirtelen vége szakadt, és már a cég képviselőit sem lehet megtalálni.
Címkék: kertitörpe, hatóság, Baranya, kis szines, üzlet, adó