Útra kelünk, és akaratlanul is új vidékeket fedezünk fel, megcsodáljuk az országutak menti sírkertek szomorú, de ugyanakkor megható látványát.

Érdemes megállni egy-egy temetőben, hiszen egykor élt híres emberek előtt tiszteleghetünk – gondolatainkban megelevenedhet egy kicsit a múlt, felidéződnek az olvasmányok, könyvélmények.

A Balaton északi partján, Balatonkenesén a vasútállomásról indulva a sárga jelzésű, egyre emelkedő gyalogúton érjük el a temetőt. Kenese két poétája, Soós Lajos (1856-1902) és a parasztköltő Csizmadia Károly sírjának közelében megnézhetjük a Balaton-vidék legnagyobb német katonai temetőjét.

Balatonfüreden, az arácsi ótemető utcáját a temetőben nyugvó Lóczy Lajosról, a magyar földtan és a Balaton-kutatás legnagyobb alakjáról nevezték el. Találunk itt több szép sírkövet is. Ezek közül figyelemre méltó az a sírkő, amely a magyar színművészet "szép csillagának", az 1864-ben, 21 éves korában elhunyt Szőllősi Ninának az emlékét őrzi.

Balatonudvariban az országút mellett találjuk a védetté nyilvánított, szív alakú sírköveiről, és az ehhez fűződő legendáról híres temetőt. Csaknem ötven, fehér mészkőből faragott sírkövet láthatunk itt, valamennyi a XIX. század első felében készült.

Badacsonytomajon is érdemes rövid kitérőt tennünk: a faluból a piros turistajelzést követve érjük el a temetőt, amelyben Egry József, a Balaton nagy festője is nyugszik. Síremlékét Borsos Miklós szobrászművész készítette badacsonyi bazaltból.A keszthelyi Szent Miklós-temető az 1770-es évektől szolgál a keszthelyiek örök nyughelyéül. Ma már csak ritkán temetnek ide. Középső része - ahol sok híres keszthelyi személyiség, illetve család díszes síremléke található - műemléki védelem alatt áll. Déli végében található a Festetics család XIX. században emelt eklektikus, neoklasszicista mauzóleuma.

Forrás: balaton.hu

Címkék: Balatonfüred, mindenszentek, halottak napja, programok, Balaton, kis szines