A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője január 29-én tartott informatív előadást a Magyaregresi "Együtt-Egymásért" Nyugdíjas Klub tagjainak.
Dr. Jávorszkiné dr. Molnár Magdolna r. alezredes a szépkorúak sérelmére leggyakrabban elkövetett bűncselekmények felismeréséről, az áldozattá válás megelőzéséről, valamint az internet veszélyeiről is beszélt.
Napjainkban a digitalizációs folyamatok felgyorsulásával fokozódik az online térben elkövetett bűncselekmények, az online csalások száma, hiszen egyre többen intézik vásárlásaikat, pénzügyeiket is online. A kényelmes ügyintézés azonban veszélyeket is rejthet magában, a csalók újabb módszerekkel próbálják áldozataikat behálózni.
Somogy vármegyében legújabban a csomagküldő szolgálatok nevében létrehozott, és megtévesztésre alkalmas Viber ál-profilokat használva szedtek áldozatokat a csalók. Az áldozattá válás elkerülésének legjobb módja, ha mindenki megismeri a legjellemzőbb elkövetési módszereket, ezért a rendőrség fontosnak tartja az internet tudatos és felelősségteljes használatát.
A főkapitányság a témával kapcsolatosan az alábbiakra hívja fel a figyelmet:
- Ne adja meg bankkártya vagy online banki adatait és ne küldjön másolatot okmányairól! A banknak elég a név, születési hely és idő, esetleg lakcím. A beazonosításhoz nem kell sem a bankszámlaszám, sem pedig a bankkártyaszám megadása.
- Amennyiben rosszat sejtünk kérdezzünk rá az „ügyintézőnél” egy korábbi tranzakcióra, hiszen ha tényleg a bank munkatársával beszélünk, akkor látnia kell az adatsorban és tudnia kell rá válaszolni!
- Ha gyanús a hívás, bontsa a vonalat és hívja a bankja hivatalos telefonszámát, érdeklődjön, hogy keresték-e önt.
- Ne töltsön le semmilyen programot a telefonos ügyintéző javaslatára!
- Soha ne adja ki ismeretleneknek, se telefonon, se e-mailen, se üzenetben a bankkártyája adatait, a háromjegyű biztonsági CVC kódot, PIN kódját, illetve netbankja belépési adatait!
Címkék: PIN, utal, bűnmegelőzés, számla, nyugdíjas, trükk, csaló, internet, bank, kék hírek