Az elmúlt időszakban tapasztalható rendkívül meleg, változékony időjárás nagyban kihat mindenki szervezetére, főleg az idősebbekére. A vízen, vagy a vízben különösen fontos betartani a viharjelzési szabályokat, figyelni egymásra, társainkra, gyermekeinkre, hiszen nagyon gyorsan kialakulhat egy veszélyhelyzet.
A viharjelzés figyelembevételével, a jó helyzetértékeléssel és az alapvető biztonsági intézkedések betartásával legtöbbször megelőzhetők a veszélyhelyzetek!
Elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző percenként 45-öt villan, ebben az esetben úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezés percenként 90-szer villan fel, ilyenkor fürödni tilos, valamint szintén nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével).
A biztonságos kikapcsolódás érdekében érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat:
- Aki nem tud úszni, az ne menjen be a természetes vizekbe, esetleg csak a parti sávban hűsítse magát!
- Gyengén úszók csak sekély vízben fürödjenek!
- Soha ne távolodjanak el messze a parttól olyan eszközökkel, amelyek használatával még csak most ismerkednek!
- Kerüljék a vízibiciklikről, egyéb fürdő eszközökről történő hirtelen vízbeugrást, hiszen nem biztos, hogy tisztában vagyunk a vízmélységgel, valamint a vízhőmérséklet is hirtelen sokkhatással van a szervezetre!
- Amennyiben nem biztosak saját úszni tudásukban és vízi járművekkel vízre mennek, mindenképpen használjanak mentőmellényt!
- Lehetőleg kerüljék az extrém melegben a hőcsúcsokban (11 és 16 óra között) való nyílt vízen tartózkodást!
- Lehetőleg ne fogyasszanak alkoholt azért, hogy fizikailag képesek legyenek egy-egy vészhelyzet kezelésére!
- Távol a parttól kerüljék az egyedül való úszást, fürdőeszköz használatot!
- A fürdésre igénybe venni kívánt vízterület sajátosságairól, a mederviszonyokról célszerű meggyőződni a vízbe ugrás előtt, hiszen a rossz helyzetértékelés komoly sérülésekhez vezethet!
- Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó tizenkét éven aluli gyermekek csak felnőtt közvetlen felügyelete alatt fürödhetnek ott is, ahol a fürdés egyébként megengedett! Gyengén úszók csak sekély vízben fürdőzzenek!
- Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt!
- Ne menjenek a vízbe közvetlenül étkezést követően, illetve szeszes italtól befolyásolt, gyógyszer vagy kábító hatású szer fogyasztásából adódó bódult állapotban!
- Tilos fürdeni éjszaka és korlátozott látási viszonyok mellett, kivéve, ha a vízterület megvilágított, ezen esetekben is legfeljebb a mélyvíz határáig!
- Erősödő szélben csónakkal, úszógumival, gumimatraccal elsodródók lehetőség szerint maradjanak a csónakban, úszógumin, gumimatracon, amíg sekély vízre nem érnek, vagy ameddig megérkezik a segítség!
- Elsodródott játékok, matracok után ne ússzanak mély vízbe!
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a Balaton vízfelületén bajba kerülnek vagy bajba jutott személyt, személyeket észlelnek, tegyenek bejelentést az ingyenesen hívható 1817-es segélyhívó telefonszámon!
Címkék: víz, fulladás, tanács, balaton, rendőrség, kék hírek