"Itókás üvegem, a telefonom, meg a lakáskulcs, jól néznénk ki, ha elhagynánk" - Nagy Józsefné mindössze ennyi holmival indul a strandra. Azt mondja: őt egyszer egy zsúfolt buszon már megpróbálták kirabolni.
"Szatyromban könyékig benne volt a zsebtolvaj és nem tudott meglopni és, amikor szóltam neki, hogy mit keres benne, akkor azt mondta, hogy tessék csak nyugodtan leszállni, annyira nyugodt volt" - mondta az idős asszony.
Azóta az ő társaságából is marad mindig valaki a parton marad, míg a többiek fürdőznek. Ez egyébként a Balaton parton ma már bevett szokásnak számít.
"Egyszerre sosem megyünk a vízbe, vagy hogyha el is megyünk picikét is a helytől, egyből magunkkkal visszük, tehát akár hátizsák, vagy bármi, semmi értéket nem hagyunk magunk mögött" - árulta el Tünde.
A zsebesek a strandok mellett szívesen portyáznak a fesztiválokon is. Itt ugyanis a sátrak között és a nagy tömegben is könnyű eltűnni.
"Nem hozunk értéket, ez a titok. Az egyetlen érték, ami a készpénz, az zsebben tárolandó. Óvatosan! Nem szabad, nem szabad, mert sosem lehet tudni" - mondta Csabi.
Ezt mondják a rutinos fesztiválozók.
"A szomszédban lakunk és mindennap bebuszozunk és pont annyi van nálunk, amennyit nem lehet elhagyni, meg nem lehet ellopni. Egyébként nincs rá jó módszer. Szóval, ha itt aludnánk, lehet, hogy bajok lennének" - mondta Fejes Levente.
A rendőrség szerint azonban nem csak a strandokon és a tömegrendezvényeken kell ügyelni az értékekre, hanem a nyaralókban is.
"Amikor lemegyünk a strandra, vagy hátul grillezünk a kertben, akkor is zárjuk be mindig a kaput, illetőleg az ajtókat ablakokat is tartsuk zárva, hiszen pillanatok alatt besurranhatnak az elkövetők, amíg mi hátul, a kertben tartózkodunk" - mondta az SMRFK bűnmegelőzési osztályvezetője, Jávorszkyné Molnár Magdolna.
A szakértő azt mondja: nyaralás előtt az értékesebb műszaki cikkekről és ékszerekről nem árt fotót készíteni, illetve írásos leltárba venni azokat. Így később esetleg könnyebb lehet azok beazonosítása.