Az építési vállalkozó egy budapesti építőipari kft. vezetője volt. A vád szerint a vádlottak 2008. január 21-én szállítási szerződést kötöttek az osztopáni és csökölyi hulladéklerakó takarásához szükséges földmennyiség szállítására, és a lerakók földdel való takarására anélkül, hogy a pesti cég az ehhez szükséges eszközökkel és járművel rendelkezett volna. Annak igazolására, hogy a földmunkákat elvégezték, a vezérigazgató a budapesti cégvezető által elkészített számlákhoz valótlan tartalmú teljesítés igazolásokat állított ki. Ezek hamisan azt tartalmazták, hogy a vádlottak a munkaterületet bejárták, azt közösen megtekintették, és megállapították, hogy a munkát a fővárosi cég teljesítette. A szállítási szerződésben rögzített összeget 6 részletben kifizették a pesti kft.-nek. A vezérigazgató a KVG Zrt. sértett vagyonát szándékosan csökkentette, és ezzel 33 millió forint vagyoni hátrányt okozott, mondta a ki a vádirat.

Az első fokon eljáró Kaposvári Városi Bíróság júniusban Püspök Rudolfot 1 év 10 hónap börtönbüntetésre és 5 millió forint pénzbüntetésre ítélte. Az építési vállalkozó 1 év börtönt kapott 2 évre felfüggesztve. 33 millió forint vagyonelkobzásra ítélték-ugyanakkora összegre, amit a KVG-től kapott a bankszámlájára, és fel is vett.

Az ítélet ellen az ügyészség súlyosításért, és az elsőrendű vádlott pénzbüntetésének mellőzéséért fellebbezett. A védelem viszont bűncselekmény hiányában felmentést kért, arra hivatkoztak, hogy a károkozás nincs bizonyítva. Azt, hogy a lerakóknál valóban folytak munkálatok és földszállítás, a vizsgálatkor egy fúrófejen szeméttel kevert föld bizonyítja, valamint a biztonsági őrök tanúvallomásai, és a cég okiratai, amik szerződésszerű teljesítésről szóltak. Igaz, hogy a másodrendű vádlottnak nem voltak munkagépei és eszközei, de alvállalkozói végezték a munkát, bizonygatták az ügyvédek.

Az utolsó szó jogán Püspök Rudolf azt mondta: nem követte el a bűncselekményt, a munkahelyén eltöltött 20 év alatt mindig a legjobb tudása és a cég érdekei szerint cselekedett.

A másodfokú bíróság megalapozottnak tartotta, és helybenhagyta az első fokú döntést. Az ítélet indoklásában kiemelték: a biztonsági őrök csak építési törmelék szállítását látták a jelzett időben. A KVG Zrt. okiratai pedig csak egy későbbi teljesítésről szólnak. Nem foghat helyt a vádlott azon védekezése sem, miszerint ő nem tudott semmiről, a munkatársai írtak alá helyette, szögezte le a bíró.       

Címkék: hulladéklerakó, másodfok, hűtlen kezelés, ítélet, szemét, kék hírek