A hosszútávú anomália előrejelzések szerint a tél utolsó hónapja az átlagosnál enyhébb, átlagosan csapadékos lehet. Az enyhülések és lehűlések viszonylag gyakran váltogathatják egymást, így folytatódhat a januárban megszokott változékonyság.
A Kárpát-medence időjárását a következő időszakban a tőlünk nyugatra, északnyugatra elhelyezkedő ciklonok és azok frontjai határozzák meg. A meglehetősen aktív észak-atlanti ciklontevékenység miatt a keleti, északkeleti áramlásoknak egyelőre kicsi az esélye. Az Észak-Amerikára, illetve az Atlanti-óceán fölé szakadó igen hideg levegő ráadásul folyamatosan gerjeszti majd a ciklonokat, így Európában még hosszú ideig maradhat a mostanihoz hasonló időjárási helyzet.
A ciklonok előoldali áramlásában időnként igen enyhe léghullámok érik el hazánkat, ilyenkor jóval az átlagos fölé melegszik a levegő. A ciklonok hátoldalára kerülve ugyanakkor hidegfrontok szakítják meg az enyhe periódusokat. A hidegfrontok azonban többnyire óceáni eredetű hideg levegőt szállítanak magukkal, ami főleg a magasabb légrétegekben okoz jelentős lehűlést, az alsóbb szinteken legfeljebb az átlagos közelébe esik vissza a hőmérséklet. Ennek megfelelően a kisebb lehűlésekhez társuló csapadék halmazállapota is nagyrészt folyékony, vagy vegyes lehet.
Jelentős bizonytalanság mellett a hónap második felében gyengülhet az atlanti ciklontevékenység, ugyanakkor tőlünk északkeletre igen hideg levegő halmozódhat fel. Megfelelő nyomás elrendeződések hatására a szibériai eredetű hideg levegő a hónap végéig még beleszólhat hazánk időjárásába.
Megjegyzés: az anomália előrejelzés megmutatja, hogy egy adott időszak időjárása mennyiben térhet majd el a sokéves átlagtól. A pozitív anomáliás, azaz összességében az átlagosnál enyhébb hónap nem jelenti azt, hogy az adott időszakban nem fordulhat elő átlag alatti hőmérséklet. A hosszútávú előrejelzés a szokásosnál jóval bizonytalanabb, ezért csak jelzésértékű.
1. Ábra: a CFS modell hőmérsékleti anomália előrejelzése februárra.
2. Ábra: a CFS modell csapadék anomália előrejelzése februárra.
3. Ábra: hazánk időjárását az atlanti ciklonok és azok frontjai határozzák meg. A ciklonok előoldali áramlásában igen enyhe, hátoldalán pedig mérsékelten hideg légtömegek érkeznek fölénk.
4. Ábra: a hónap közepe felé a tőlünk északkeletre felhalmozódott hideg levegő már megközelítheti a Kárpát-medence térségét. A fagyos levegő leszakadása azonban még igen bizonytalan.
A szerzőről
Szalinay Tibor vagyok, kaposvári fényképész. Gyerekkorom óta hobbim a meteorológia. A több évtizedes megfigyeléseimet ötvözöm az interneten ma már elérhető, profi meteorológiai modellek előrejelzéseivel. Ezek segítségével készítek prognózisokat 7-10 napra előre, lakhelyemre és környékére. Főleg az extrém időjárási helyzetek érdekelnek, úgy mint télen a nagy havazások, hófúvások, rendkívüli hidegek, nyáron pedig a kemény zivatarok, nagy felhőszakadások, tartós hőhullámok...
Címkék: hózápor, ónos, február, tél, köd, fagy, eső, hó, csapadék, időjárás