Az átmeneti hűvösebb, mérsékelten meleg periódus után ismét jelentős változás előjelei mutatkoznak a Kárpát-medence időjárásában.
A jövő héttől kezdve egyre inkább egy ciklon előoldali áramlásába kerülünk.
Dél, délkeleti áramlással több hullámban afrikai eredetű léghullámok érik el térségünket. A jövő hét elejétől jelentős felmelegedés kezdődik, a kezdeti 25 fokos maximum hőmérsékletek után a hét második felétől már megközelíthetjük a 28-30 fokot is. Az ezt követő időszak időjárása még bizonytalan, de a mostani számítások szerint maradhat a ciklon előoldali helyzet, ennek köszönhetően tovább melegedhet az idő és június 10. után már beköszönthet a 30 fok feletti kánikulai meleg. Eleinte száraz meleg valószínű, majd az időszak második felétől ismét nedvesebb, labilis levegő alakíthatja időjárásunkat, azaz megnő a délutáni záporok, zivatarok valószínűsége. A hónap második felétől az Európa nyugati területei fölött elhelyezkedő hűvösebb, nedvesebb, illetve a kontinens keleti, délkeleti területei felett található meleg, száraz légtömegek határán helyezkedhet majd el a Kárpát-medence. Meleg, száraz, illetve mérsékelten meleg, záporokkal, zivatarokkal tarkított időszakok váltakozhatnak majd egymással.
Megjegyzés: az előrejelzés a hosszú időtáv miatt még bizonytalan, ezért csak jelzés értékű. Amennyiben jelentős változás történik a modellszámításokban, abban az esetben tájékoztatjuk olvasóinkat.
A szerzőről
Szalinay Tibor vagyok, kaposvári fényképész. Gyerekkorom óta hobbim a meteorológia. A több évtizedes megfigyeléseimet ötvözöm az interneten ma már elérhető, profi meteorológiai modellek előrejelzéseivel. Ezek segítségével készítek prognózisokat 7-10 napra előre, lakhelyemre és környékére. Főleg az extrém időjárási helyzetek érdekelnek, úgy mint télen a nagy havazások, hófúvások, rendkívüli hidegek, nyáron pedig a kemény zivatarok, nagy felhőszakadások, tartós hőhullámok...