A Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a nyári időszámítás jelenleg a világ több mint száz országában egységesen elfogadott rendszer. A módszer azon alapul, hogy ha a lakosság szokásos ébrenléti ideje megközelítően egybeesik a természetes világosság idejével, akkor kevesebb mesterséges fényt kell használni. A napéjegyenlőséghez közeli tavaszi óraállítást követően már kisebb mértékben csökken a kora esti időszakok terhelése, amikor egy órával később kapcsoljuk fel a villanyt.
A villamosenergia-megtakarítás jellemzően a háztartásokban, az építkezéseken, a hosszan nyitva tartó intézményekben és szolgáltatóknál, valamint a középületek díszkivilágítása esetében jelentkezik - olvasható a közleményben.
Ha az Európai Tanács is megszavazza, 2021-től már nem lesz kötelező váltani a téli és nyári időszámítás között. Az Európai Parlament megszavazta ugyanis az óraátállítás eltörlésének támogatását. A tervezet szerint az uniós tagállamok maguk dönthetnek majd arról, hogy melyik időzónát választják, mindenesetre nincs teljes szabadság.
A tagállamoknak egyeztetniük kell a döntésről, hogy ne zavarja meg az egységes piac működését az a nyári vagy a téli időszámítás.
A téli és a nyári időszámítást 1916-ban először a világon az Osztrák–Magyar Monarchia és a Német Császárság egyszerre vezette be, takarékossági célokkal. A bevezetés után 103 évvel most úgy tűnik, hogy az óraátállítás megszűnik.