Kaposvár és Üsküdar kapcsolata 2013-ban kezdődött. Akkor kereste meg a török fél Kaposvárt az együttműködés lehetőségével, amelynek területei elsősorban a tudomány, az oktatás és a gazdasági élet voltak. Ezzel párhuzamosan, ennek részeként indult el a Kaposvári Egyetem és a Marmara Egyetem kapcsolata is.
Szita Károly az ünnepélyes aláíráson elmondta: "elkezdtük építeni azt a kapcsolatot, amely aztán híd lehet nemzetek és közösségek, vállalkozások, egyesületek, iskolák, egyetemek, családok és emberek között. Ma éppen ennek a kétéves hídépítési folyamatnak érünk a végére, amikor aláírjuk a testvérvárosi megállapodást. Ezentúl a fő feladatunk már az lesz, hogy ezt a bizonyos hidat folyamatosan ápoljuk, hogy mostantól fogva szabad legyen rajta az átjárás mindazoknak, akik gazdagabbá akarnak válni akár lelki, akár szellemi, akár üzleti szempontból."
Kaposvár polgármestere kiemelte: "aligha gondoltuk, hogy szerződésünket éppen egy óriási migrációs válság közepette fogjuk aláírni. Mostani szerződésünkkel tehát nemcsak egymás iránti nyitottságunkat deklaráljuk, hanem szimbolikusan a béke és a szabadság elkötelezett követeivé is válunk, sürgetve korunk legnagyobb válságának egyetlen valódi megoldását. Hiszen egyértelmű, hogy a migránsválság megoldásának kulcsa a béke megteremtése Szíriában." Szita Károly hozzátette: az Európai Uniónak segítséget kell, illetve kellett volna nyújtania Törökországnak, mivel kétmillió szírről gondoskodnak jelenleg is.
Az ünnepélyes aláíráson Kaposvári üzletemberek és az egyetem képviselői is részt vettek.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere és Hilmi Türkmen, Üsküdar polgármestere aláírta pénteken a testvérvárosi megállapodást.