A multifunkcionális csillagvizsgáló része lett egy 54 fős planetárium, két foglalkoztató terem, a távcsöves megfigyeléshez távcsőkupola, egy 25 méter magas kilátó, az oda vezető út mentén pedig öt interaktív információs pontot helyeztek el. Az éjszakai túrák útvonalát tanösvények biztosítják, az előcsarnokban állandó és időszaki kiállítások kapnak helyet. A Zselici Csillagpark központi épületét körbefogja egy többlépcsős terasz, amely hosszan elnyúlik a csillagvizsgálón túlra is, ez kistávcsöves megfigyelésekre is használható, akár több fős csoportok számára is egy időben.
A tervezők nagy hangsúlyt fektettek az akadálymentesítésre, valamint arra, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjanak a természetes környezetben. Az esővizet a locsolásra és az illemhelységek öblítésére használják, egy fúrt kút biztosítja az ivóvíz-használatot. A fűtést és a hűtést geotermikus energiával oldották meg, s az épületben biológiai szennyvíztisztítás is működik. A beruházás közbeszerzési eljárás keretében valósult meg összesen 670 millió forintból, amelyet az Európai Unió is támogatott. 2012-ben kiemelt programmá nyilvánította a komplex fejlesztési programot először a nemzetgazdasági miniszter, majd a kormányfő is.
– A multifunkcionális létesítményt az építtető SEFAG működteti turisztikai, oktatási és kutatási célok megvalósítása érdekében, kiegészítve ezzel a vállalat természet közeli és aktív pihenés szolgáló idegenforgalmi kínálatát. A Csillagpark megvalósulása 9 munkahelyet teremtett, de a működés tapasztalatai alapján a létszám bővülhet a jövőben – mondta Barkóczi István, a SEFAG Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette: a Zselici Csillagpark projekt elnyerte a szakmai zsűri egyik különdíját a 2014. évi Média Építészeti Díj pályázaton, amely Magyarország egyik egyedi és rendhagyó építészeti eseményének számít, ami szintén a projekt különlegességét bizonyítja.
A beruházás helyszínének kiválasztását döntően befolyásolta, hogy a Zselici Tájvédelmi Körzet 2009-ben elnyerte a Nemzetközi Csillagos Égbolt Park címet. A domborzati viszonyoknak és annak köszönhetően, hogy ez az ország egyik legritkábban lakott része, a fényszennyezés rendkívül alacsony, így a csillagok a környéken ragyognak a legfényesebben. A Csillagpark közvetlen közelében korábban már megvalósult a kardosfai Ökoturisztikai és Konferenciaközpont, amely szálláshely és vendéglátási kapacitással egészíti ki a csillagvizsgáló szolgáltatásait.
Barkóczi István hangsúlyozta: az idelátogatók éjszakai túrák, családi és iskolai programok keretében – csillagászok közreműködésével – ismerkedhetnek meg az égbolt látványosságaival és időszakos csillagászati jelenségekkel, amelyek fényszennyezett területeken nem, vagy alig látszanak. A planetáriumban saját készítésű előadásokat mutatnak be a természet, a környezetvédelem és a csillagos égbolt témakörében. A bemutatópontok a környék építészeti, táji jellegzetességeit, a környező természeti értékeket, a csillagok világát hivatottak bemutatni, a kilátóból pedig a Balaton-felvidék tanúhegyei, a Mecsek és a horvátországi Papuk hegység is látható tiszta időben.