Címkézik és csomagolják a borokat az egyik balatonlellei borászatnál. Évente 220 ezer palack készül náluk, 90 százalékban a magyar piacra. Szerintük ezért is fontos, hogy előnyt élvezhessenek a külföldi kereskedőkkel szemben.
- A magyar termékekre vonatkozóan jó lenne egy védelem, élelmiszerről is beszélhetünk, hús-és tejtermékek esetén is látszik milyen zavar van. Ez azért van mert a külföldi cégek sokszor jóval tőkeerősebbek, erőszakosabbak, a kistermelőket pláne könnyebben ki tudják golyózni - árulta el a borász, Konyári János.
Póczéknál is széles kínálat közül választhatnak a borkedvelők. A tavalyi évben mennyiségi és minőségi szempontból is jó termésük volt. Ennek ellenére idén eddig 25 százalékos keresletcsökkenést tapasztalnak.
- Az a tapasztalatom, hogy az első négy hónapot véve kisebb a kiszállítás, 20-25 százalékkal kevesebb a kiszállítás, mint az előző év azonos időszakához képest - mondta Pócz József.
A szaktárcának több borász is jelezte, hogy az olcsó import borok letörik az árakat és a piacot is szűkítik. Ezért kezdtek el tárgyalni egy olyan kezdeményezésről, amely regisztrációs díjat vetne ki a kétes eredetű bortermékekre.
- A külföldi borok nagy része nem számlával érkezik Magyarországra, és nem hazánk a célállomása a papírok alapján , ezért a hatóságok nem is keresik, ezek bekerülnek a szürke vagy fekete zónás kereskedelembe. Ezt egy regisztrációs díjban lehetne beszedni - árult el a szőlő-bor ágazat fejlesztésért felelős miniszteri biztos, Kiss Eliza.
Az előzetes felmérések szerint idén jó termésre számíthatnak a szőlősgazdák.