Már hordják a virágport a méhek Bíró Márton portáján. A méhész azt mondja az ezüsthársra még várni kell, hiszen csak 3 hónap múlva virágzik. Ez az egyik legértékesebb méz. Hiába takarékoskodott vele, már csak néhány üveggel tud mutatni belőle.

Az ezsüthárs a Zselicben őshonos. Itt van Európa legnagyobb összefüggő állománya. A Sefag évente több száz méhésznek ad engedélyt hársméz gyűjtésére.

- Négy és 6 ezer méhcsaládot hoznak ide a méhészek. Nemcsak Somogyból, Baranyából, Zalából, hanem Bács KisKun megyéből. Vas megyéből az ország más megyéiből. És próbálnak sikerrel egy kis mézet termelni - mondta SEFAG Zselici Erdészet igazgatója, Pintér Ottó.

null

Az Európai Unió száműzné az akácot a kontinensről, mivel az nem őshonos fajta. Ezért is tartják fontosnak a méhészek, hogy minél előbb védettséget kapjon a zselici hárs.

- Előnyt mindenképpen jelentene mert eleve ha máshol nem az Európai Unióban ahova szoktak a kereskedők, illetve a méhészek szállítani valamennyivel magasabb felvásárlási árat kapnánk érte. És elismernék fajtamézként - mondta a méhész, Bíró Márton.

A Zselici Méhész Egyesület az első lépést már megtette: beadták a kérelmet. Ezen kívül azonban bizonyítani is kell azt is, hogy a hársméz készítésnek több száz éves hagyománya van a térségben. Ezekhez hivatalos iratok kellenek.

A zselici hársméz egyébként összetételében is különleges. Nemcsak fertőtlenítő hatású, hanem kiváló köhögéscsillapító is.

Címkék: hárs, zselic, méh, méz, gazdaság