Udvaros Zoltán látrányi mezőgazdasági vállalkozó mutatja az idei termést. Még takarmánynak is alig használható.
- Itt van egy szár, egy szemképződés, ennyi lett nem lett több belőle, ezért ez nagyon gyenge minőségű takarmány lehet, tömegtakarmányként jó - Udvaros Zoltán mezőgazdasági vállalkozó, Látrány.
Több mint 2 ezer szarvasmarhájuk van. Legalább ennyi vagon kukorica kellene ahhoz, hogy ellássák az állatokat. Az aszály azonban elvitte a termést.
- Itt ebben a térségben nagyon kevés cspadék esett, pont abban az időben, amikor a megporzás lett volna meg a szemképződés, akkor a 40 fokos melegek tönkre tették a szemképződést - tette hozzá Udvaros Zoltán.
Nem csak a húsmarha tenyésztőknek, a tejmarha tartóknak is gondot jelent a szárazság. A takarmányárak növekedése a tejár emelkedését hozza az őszre.
A Fino-Food Kft. ügyvezető igazgatója azt mondja, alig több mint egy hónapja az útdíj bevezetése növelte a tej előállítási árát. Most a takarmányozás drágulása rontott a helyzetükön.
- Ahol volt eső ott jobb termésre, jobb betakarításra lehet számolni, de a silók jelentős része elégett. Most ha a silókukorica elég ez jelentősen fogja növelni a tejtermékek árát, a tömegtakarmányoknak az árát - Egyed László ügyvezető igazgató, Fino-Food Kft.
Az európai tejhiány miatt a tejkészítmények ára a világpiacon elég jelentősen megnőtt. A hazai 1.8 milliárd literes tejtermelés több mint egyharmadát külfödre viszik a jobb felvásárlási árak miatt. Ágazati szakemberek pontos számot még nem tudnak mondani, de várhatóan mintegy 5 és 15 százalék közötti lesz az áremelkedés.
Akár 15 százalékkal is drágulhat a tej ősztől ágazati szakemberek szerint. Az útdíj bevezetését követően a szárazság miatt a gyenge silókukorica termés is növeli a hazai árakat. Az országban csak egy-két északi megyében volt elfogadható mennyiségű csapadék, Somogy is az aszályos területek között van.