Pénzhiány miatt ugyanis az elhárítás csak május elsejétől indul. A védekezési rendszer tavaly 72 százalékkal csökkentette a jégkárt a megyében.
Galambtojás nagyságú jég esett 2009-ben Kutas környékén. Somogyban több száz gazdálkodónál tarolta le a kukoricát. Kaposvár és környékén ennél jóval kisebb volt a kár. Itt ugyanis akkor működtek a jégelhárítók berendezései.
Hiába mondtak mára jégesőt a meteorológusok, nem ágyúzzák a felhőket, csak két hét múlva.
- Ha 15 nappal meghosszabbítanánk, meg szeptember után is a későn szüretelő szőlősgazdák miatt meghosszabbítanánk, ennek anyagi vonzata is lenne. A hatóanyag, a munkabér, és az egyéb költségek olyan ez tíz milliós nagyságrendű - mondta a NEFELA Dél-Magyarországi Jégesőelhárítási Egyesülés igazgatója, Huszár István.
A költségeket a gazdák hozzájárulásaiból tudnák fedezni, de ők nem áldoznak rá többet. Pedig a védelem sokat segít a mezőgazdaságnak.
- Jégverés, amit említeni lehetne, amire emlékezni kellene, hogy kárt csinált nem volt, mióta megvan a berendezés. Elvileg 15 négyzetkilóméteres a hatótávolsága - árulta el a talajgenerátor-kezelő, Kovács János.
A pécsi központú jégelhárító az egyetlen az országban. 141 kezelő dolgozik azon, hogy megvédje a földeket. Az elmúlt években több milliárd forint kárttól kímélték meg a gazdákat.
Citromsárga riasztást adott ki mára a meteorológiai szolgálat jégeső miatt Somogyra. A gazdák csak imádkozni tudtak, hogy ne érje őket kár, hiába működik jégelhárító rendszer a régióban.