A kistelepülések egyik nagy gondja, hogy szinte nincs helyben munkalehetőség. Sokan fordulnak az önkormányzathoz segítségért, de vannak támogatások, amihez önkéntes munkát kell vállalni.
A 22 800 forintnyi segélyhez is szükséges igazolható önkéntes munka.
- Foglalkoztatás helyettesítő támogatásban részesülök és ezért érdekel engem a 30 napos munka - mondta Somogyi Márta.
A Zselici Önkéntes Pont a térség 23 településén szervez önkéntes munkákat, amelyekbe bevonják a helyi civil szervezeteket is.
- Mi a Zselici Önkéntes Pont egy éves programideje alatt 2880 munkaórányi önkéntes tevékenységet vállaltunk be. Ezt pedig kulturális, szociális és egészségügyi programok szervezésében fogjuk megvalósítani - mondta a Zselici Önkéntes Pont vezetője, Udvaros Renáta.
A diákok számára is kötelezővé tették az önkéntes munkát. 2016. január elseje után csak így érettségizhetnek.
- Mi is csak annyit tudunk róla, hogy 50 óra és kötelező lesz, ahhoz, hogy le tudjunk érettségizni - mondta a Táncsics Mihály Gimnázium diákja, Vida Bence.
Vannak azonban olyan diákok, akiknek nem ismeretlen az önkéntes munka. Nem kell kötelezni őket rá.
- Én már most is csinálok önkéntes munkát, én bent vagyok az AFS-be és szerintem ez a dolog jó, mert így az emberek önzetlenné válnak és igazából szívvel-lélekkel segítenek másoknak - mondta a Táncsicsos Durgonics Lili.
Jelenleg többszöröse azoknak a száma, akik önkéntes munkát vállalnának, mint amennyi embert fogadni tudnak a különböző szervezetek.
Egyre több mindenhez kötelező az önkéntes munka Magyarországon. Civil szervezeteknek a közhasznú besoroláshoz, a munkanélkülieknek a támogatáshoz, a fiataloknak pedig az érettségihez kell ilyen jellegű munkát vállalni.