Így hiába veszik drágán, többet kell belőle venniük mint máskor, hogy az elég legyen az állatoknak. Sok somogyi gazdának már most elfogytak a tavalyról betárazott készletei.
Az egyik Nagybajom környéki tárolóban egy átlagos évben négyszer annyi kukoricát raktároznak el, mint idén.
Jóllehet a szaktárca szerint az ország kukoricaszükségletét az idén betakarított mennyiség is fedezi, a gazdák egy része mégis takarmánygondokkal küzd. Ennek az is oka, hogy az állattartók többsége - Csiszár gazdával ellentétben - nem maga termeli meg az etetnivalót, hanem megveszi azt.
- Több mint 10 tonna kukoricát azért még pluszba betároltunk, ami most ugye nagyon jól jön, mikor kevés van - mondta az orci gazdálkodó, Csiszár László.
Eladásra viszont ebben az évben már biztosan nem jut. Széna sem, kukorica sem. Többen attól tartanak, hogy akinek van is eladó készlete, az sem dobja most piacra, csak ha már egekbe szöktek az árak.
- Akinek van és árutermelőként termelte ezt meg - nem felhasználóként az valószínűleg egy ilyen 30-40 % plusz nyereséget akar elérni rajta, tehát ennyit kér érte. Magyarul: nagyon komoly gondok fognak jelentkezni az élelmiszerpiacon - mondta a MAGOSZ megyei elnöke, Szabó Tamás.
Ráadásul, szinte az összes takarmányról elmondható, hogy nemcsak kevesebb, hanem gyengébb minőségű is termett, mint máskor.
- Itt az lesz a legnagyobb probléma, hogy etetnivaló még per pillanat nekünk van, csak ugye a hízlalás az ugye úgy megy, hogy hiába eszi, ha nincs beltartalom - tette hozzá Csiszár László.
A drágább takarmány a húsárakat is befolyásolja majd. Hiszen esetenként a drágább takarmányból többet is kell vásárolniuk a gazdáknak, éppen a rosszabb minőség miatt. Igaz, az élelmiszerárak emelkedése csak hónapokkal később követi a takarmányok drágulását. A hústermékek esetében ez az átmeneti időszak akár fél év is lehet. A szakértők éppen ezért tavasz környékén számítanak egy 15-20 százalékos fogyasztói áremelkedésre.
Címkék: marhahús, takarmány, drágulás, gazda, hiány, gazdaság