A gubacsdarázs a rügyeket megfertőzve gátolja a hajtásképződést, így akár 50-75 százalékkal is csökkenhet a termésmennyiség, szélsőséges esetben a fa is kipusztulhat.

szelídgeszteny-gubacsdarázs

Az Európai Unióban a tagállamoknak rendszeresen vizsgálniuk kell a darázs jelenlétét. Ahol ezt kimutatták, nemcsak a fertőzött szelídgesztenye növényeket kell megsemmisíteni, hanem körülöttük egy 15 kilométer sugarú, körülhatárolt területet kell létrehozni. A körzeten belül található gazdanövények forgalmazását is korlátozni kell, semmilyen szaporító- vagy ültetési anyaguk nem szállítható sem e területen belül, sem azon kívülre.

szelídgeszteny-gubacsdarázs 1

Magyarországon a NÉBIH növény-, talaj- és agrárkörnyezet-védelmi igazgatósága, valamint erdészeti igazgatósága közösen végzi az ország egészére kiterjedő felderítést a faj esetleges megjelenésének észlelése, megtelepedésének megakadályozása érdekében.

A Kínában őshonos faj 2002-ben került be Európába. Magyarországra először 2008-ban érkezett fertőzött növényanyag, majd 2010-ben, de a gubacsdarázs kiszabadulását mindkét esetben  megakadályozták.

Címkék: gubacsdarázs, szelídgeszteny, növényvédelem, fertőzés, NÉBIH, gazdaság