A Széchenyi szakközépiskola pedagógusa, Palkó Sándor – az egyetemmel karöltve - két éve kutatja a területet. Azt mondja: a helyi pénz, a helyi bizalomra épül. Az emberek bíznak a mögötte álló ígérvény értékében, beválthatóságában. Silvio Gesell német-argentin kereskedő, pénzelméleti szakember által megalkotott „ingyen pénz" elméletének gondolatiságával azonos módon, mindig voltak helyi közösségek, melyek megalkották saját fizetőeszközüket, hogy a helyben lévő fogyasztási - vásárlói erőt, alapot ne vagy nehezebben lehessen „exportálni" egy speciális árun, a mindenkori törvényes fizetőeszközön keresztül.

A pénz a helyi gazdaságélénkítés eszköze lehet. Az emberek a helyi kereskedelemben és szolgáltatásban fogják elkölteni. Összefogva a munkáltatókat, a nagyfoglalkoztatókat, az önkormányzatokat és az érdekképviseleteket. Az elfogadóhelyek száma határozza majd meg, mekkora körben működhet. Akár 30-60 kilométeres körben is, ami egy hatalmas piac – teszi hozzá a szakember.

Palkó Sándor számos kaposvári szolgáltatóval, kereskedővel egyeztetett már. Az elképzelést sokan támogatják. Az ötletgazda azt mondja: a fizetőeszköz pontos nevét még nem döntötték el. Felmerült, hogy esetleg zselici, somogyi, vagy kaposvári dénárnak neveznék el a pénzt. A fizetőeszköz népszerűsítésére Palkó Sándor javaslatokat is vár.

A bankó a zselici, somogyi vagy kaposvári nevet kaphatja. A városlakók dönthetnek arról, hogy Vaszary, Rippl-Rónai, Esterházy gróf, vagy Kossuth arcmását nyomják a papírra.

Címkék: Palkó Sándor, zselici, bankó, helyi pénz, Kaposvári Egyetem, gazdaság