A 8 intézmény átlagosan 144 napja nem fizeti tartozásait, de van olyan intézmény, ahol a legrégebbi, ki nem fizetett számla több mint 400 napja járt le. A korlátozás elsősorban megyei, illetve települési önkormányzatok fenntartása alá tartozó oktatási- és nevelési intézményeket, kollégiumokat érint. Az érintett nagyatádi városi, valamint a barcsi, mátészalkai, csengeri, nagykátai és váci megyei fenntartású intézmények tartozása összességében eléri a 65 millió forintot.
Somogyban 3 oktatási intézmény érintett. Összesen csaknem 30 millió forint körüli a tartozás.
Nagyatádon az Árpád Fejedelem Általános és Alapfokú Művészetoktatási Iskolában is nagy a kintlevőség. A város polgármestere, Ormai István a Kapospontnak elmondta: az iskola közben megmenekült. A távhőszolgáltató és az önkormányzat ugyanis megegyezett. A szóbeli megállapodás tényét megerősítette a szolgáltató kommunikációs igazgatója is. Idén meg kell érkeznie a tartozásnak a számlára.
A barcsi Dráva-Völgye Középiskola és Kollégium esetében a fenntartó megyei önkormányzattal még zajlanak a tárgyalások. A Somogy Megyei Önkormányzat szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében azt írta: 18 millió forinttal tartoznakk a szolgáltató felé. Ennek kiegyenlítéséről az elmúlt időszakban folytak tárgyalások, és történt is már részbeni utalás.
A közlemény szerint a megyei önkormányzat vezetősége mindent megtesz azért, hogy az év hátralévő részében is, amíg az intézmények fenntartásáról gondoskodik, zavartalan legyen a közüzemű szolgáltatások biztosítása.
A Dalkia Energia a közelmúltban több mint 25 település intézményeivel sikeresen folytatott egyeztetéseket a tartozások átütemezéséről, és azok befizetéséről. A korlátozni kívánt hat településen azonban akkor nem jártak sikerrel. „Az elmúlt hónapokban a kintlévőségünk egyik intézmény esetében sem csökkent, noha folyamatosan egyeztetéseket kezdeményeztünk, a fenntartók egy része a tárgyalásoktól is elzárkózott. Társaságunk hosszas mérlegelés után, a többi ügyfelünk és a munkavállalóink érdekeire tekintettel kénytelen volt a szolgáltatások szüneteltetése, illetve korlátozása mellett dönteni.” – mondta Asztalos Andrea. Van aki csaknem egy éve tartozik.
„A döntés minden érintett intézmény esetében 2011. december 1-jétől lép életbe. A Dalkia Energia Zrt. természetesen nyitott a további párbeszédre az érintett intézményekkel, bízva a mielőbbi kompromisszumos megoldás lehetőségében” – tette hozzá a kommunikációs igazgató.
"Az országosan mintegy 250 telephellyel rendelkező Dalkia Energia fontosnak tartja hozzátenni, hogy bár a korlátozások bevezetésére és a szolgáltatás leállítására már jóval kisebb arányú tartozás esetében is lehetőség lett volna, a társaság igyekezett a végsőkig időt biztosítani a fenntartóknak a finanszírozási nehézségek megoldására. További hitelezést azonban úgy, hogy közben nem látszik a megoldás lehetősége, sajnos nem tudunk felvállalni” – mondta Asztalos Andrea.
Mint arról az Index korábban beszámolt, egyre több energiacégnek okoznak gondot az önkormányzatok hatalmas adósságai. Mivel az önkormányzatok rendszerint előbb-utóbb fizetni tudnak, a cégek sem automatikusan állítják le a szolgáltatást, hanem megegyezésre törekednek, időnként azonban elkerülhetetlen a szolgáltatás felfüggesztése.