A rendszerváltozás kezdetén a kormányzó párt, a Volán társaságok profiltisztítását tűzte ki célul. Annak idején a Volánok csak a menetrendszerű személyszállítás és a különjárati feladatok ellátását tarthatták meg, így a teherfuvarozás, taxi, csomagolás, darabárú, nemzetközi fuvarozás stb, privatizálásra került.


A privatizációból származó bevételekből, a Volán társaságoknál tovább foglalkoztatott munkavállalók és a kirúgott munkatársaink egy fillért sem kaptak. De ezzel nem volt egyedül a Volán szakma, mivel egyáltalán nem volt gyakorlat az, hogy a privatizációs bevételekből az érintett munkavállalók profitálhattak volna. Valószínűleg akkor és most is – ez idáig - elhitették velünk, hogy semmi közünk ezekhez a "költségvetési" bevételekhez. Ezt most már nehéz lesz magyarázni, mivel a MÁV-nál elismert öt milliárd forint kifizetése új alapokra helyezte az eddig tudomásul vett gyakorlatot.


Ezért itt és most követeli a SZAKSZ, hogy az elmaradt juttatások miatt a Volán társaságoknál dolgozó munkavállalók számára is a munkájuk elismerése címén kerüljön bevezetésre a „pénzügyi ösztönző rendszer”. Természetesen úgy, hogy ezért ne keljen lemondani a munkavállalóknak - jelenleg még -  az alkotmány által biztosított sztrájkjogukról.
Nevetséges, siralmas ez az egész! Megint sikerült a hatalomnak a közösségi közlekedés munkavállalóit megosztani.


A SZAKSZ meggyőződése, hogy a Volán társaságoknál dolgozó munkavállalók összefogása tudja elérni, kikényszeríteni a munkáltatótól, hogy a jelenleg hatályos kollektív szerződések és az abban biztosított foglalkoztatás továbbra is fent maradjon, a munkahelyek száma ne csökkenjen.

A kormány az állami tulajdonú vállalatoknál, a kollektív szerződések felmondását és a  szakszervezetek felszámolását célul tűzte ki. A szervezett munkavállaló érdeke, hogy az általa létrehozott szakszervezet és az általa kötött kollektív szerződés a jövőben is fent maradjon az érdekvédelem működjön. Ezért nem fogjuk hagyni, hogy a kormány az új munka törvénykönyv  elfogadása után a szakszervezeteket ellehetetlenítse.

A SZAKSZ csak a munkavállalók összefogásában bízik, mert csak ők képesek összefogni, - kizárva az egyéni érdekeket - és demonstratív lépésükkel rádöbbenteni a munkáltatókat és a kormányt, hogy a szakszervezeteket, törvényalkotással és hatalmi arroganciával nem lehet Magyarországon felszámolni - tájékoztatott a SZAKSZ elnöke, Dobi István.

Címkék: SZAKSZ, szakszervezetek, érdekképviselet, volán, kormány, gazdaság