A tervek annak ellenére rímelnek a Lázár–Balsai-féle alkotmánymódosító javaslatra, hogy a kormányzat korábban csak vitaanyagnak minősítette a Magyar Nemzet birtokába került dokumentumot.

Eszerint annak az 57 év alatti munkaképes nyugdíjasnak, aki nem fogadja el a neki felajánlott munkát, felére csökkenthető a – nyugdíjat felváltó – szociális ellátása a jövőben. Aki pedig a második lehetőséget is visszautasítja, annak megszüntetnék az ellátását – ezt is felveti az az áprilisban készült előterjesztés, amely a korhatár előtti és szolgálati nyugdíjak rendszerének átalakítását tartalmazza.

Nem mondhatunk le annak az embernek a munkájáról, akinek fizikai képessége és egészsége engedi – szögezte le Lázár János még hétfőn a parlamentben.

A Fidesz frakcióvezetője – Balsai Istvánnal közösen – pontosan egy hete nyújtotta be azt az alkotmánymódosító javaslatot, amely a korhatár előtti nyugdíjak rendszerének átalakítását célozza.

Az előterjesztésről szóló vitában a kormánypárti képviselők azóta többször is hangsúlyozták: a tervezett módosítások lényege, hogy az 57 éven felülieknek garantálják a nyugdíjat, míg az annál fiatalabb munkaképes személyeknek, továbbá a rendvédelmiek kötelékébe tartozóknak vissza kell térniük a munka világába.

A hogyanról, azaz a részletekről azonban eddig nem szivárgott ki semmilyen konkrétum – írja a Magyar Nemzet.

A feszültség eközben egyre fokozódik az országban -írja az MTI. A VDSZ országos sztrájkhullámot indít. A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége folyamatosan változó helyszíneken és időpontokban vonulna majd utcára - jelentette be Székely Tamás, a VDSZ elnöke. Bár a rendvédelmisek elvileg nem demonstrálhatnak, ők is minden eddiginél nagyobb tiltakozásra készülnek, ha nem tudnak egyezségre jutni a kormánnyal. Még egy országos sztrájktól sem riadnának vissza - mondta a HVG.hu-nak a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke, Árok Kornél.  

Pintér Sándor szerdán informális megbeszélést folytatott a rendvédelmi szervezetek érdekképviseleteivel, ám ezzel kapcsolatban Árok csak annyit közölt a hvg.hu-val, hogy szakértői egyeztetés kezdődött a felek között.

Az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) Athénban zajló 12. kongresszusa a csütörtöki záróülésén szolidaritását fejezte ki a magyar munkavállalókkal, szakszervezetekkel a szociális párbeszéd hiánya miatt, és érdemi egyeztetésekre szólította fel a magyar kormányt - erről a hat magyar szakszervezeti konföderáció tájékoztatta az MTI-t.

Bernadette Segol, az ESZSZ újonnan megválasztott főtitkára záróbeszédében hívta fel a figyelmet az unió soros elnöki tisztét betöltő magyar kormány szakszervezet és a munkavállaló ellenes politikájára. A főtitkár kiemelte, hogy az elmúlt fél évben a magyar kormány nem tárgyal a szakszervezetekkel. Mindez a magyar EU elnökség idején történik, ellentétben az európai uniós alapszerződésekben és a magyar törvényekben foglalt kötelezettségvállalásokkal, miközben a kormány munkavállaló ellenes döntéseket és intézkedéseket hoz.

"Az Európai Szakszervezeti Szövetség kongresszusa, 36 ország 60 millió dolgozójának képviseletében érdemi szociális párbeszédre szólít fel Magyarországon" - idéz a beszédből a közlemény, amely szerint a kongresszus több mint 500 küldötte vastapssal fejezte ki szolidaritását a magyar dolgozókkal és szakszervezetekkel.

A Magyar Nemzet információja szerint egyébként a kormány vélhetően a jövő hét végén közli a foglalkoztatási rendszer átalakításával kapcsolatos részleteket.


Címkék: korkedvezményes, nyugdíj, rokkant, kormány, munka, gazdaság