A cukor drágulás miatt megindult az úgynevezett „ bevásárló turizmus”. A hazánkkal határos országok ugyanis jóval alacsonyabb áron kínálják az édesipari termékeket. Az agrártárca át kívánja vizsgálni a cukoripar privatizációját és a gyárbezárásokat.

Cukorbizottság alakul. Testületébe minden párt delegálhatna embereket, összesen 12 főből állna — javasolta két fideszes képviselő, Font Sándor és Ivanics Ferenc.

A Fidesz összesen 4 taggal képviseltethetné magát a testületben a KDNP, az MSZP és a Jobbik két- két tagot és az LMP csupán egy tagot küldhetne a bizottságba, valamint egy független képviselőre is szükség lenne.

Font Sándor és Ivanics Ferenc Fideszes képviselők javasolták, hogy a testület ne csak a cukorgyárak magánosítását világítsa át, hanem térjen ki az ország európai uniós csatlakozása óta a közösségi reformok alkalmával képviselt magyar álláspont értékelésére és ennek az itthoni következményeire. Ugyanis az elmúlt húsz évben, a szakértők szerint, olyan intézkedések folytak le, ami szöges ellentétben volt a nemzeti gazdasági érdekekkel és az egykor virágzó ágazat totális csődjéhez vezetett.

Az indoklásban olvasható, hogy az egykor 12 cukorgyárral büszkélkedhető ország összesen 600 ezer tonna cukrot termelt, ám az uniós csatlakozás második évére a termelés csökkentését ösztönző cukorreform a 400 ezer tonnás kvótát 105-re csökkentette. Ezt a megmaradt kaposvári cukorgyár önmagában el tudja látni, de a hazai éves cukorfogyasztás 300 ezer tonna körüli. Így nem meglepő, hogy importálni kell a cukrot, hogy eleget tudjunk tenni az ország igényeinek – tette hozzá Ivanics Ferenc és Font Sándor.

Az átvilágítások főként a privatizációkor felmerült mulasztásokra mennének rá. Illetőleg vizsgálnák az elmúlt kormányok felelősségét is az ügyben.

Címkék: cukoirgyár, cukor, édes, bizottság, vizsgálat, gazdaság