Továbbra is jelentős különbségek vannak Magyarországon belül, ha a legfontosabb gazdasági mutatókat vesszük figyelembe.
Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Dunántúl – évtizedek óta ezek számítanak hazánk gazdaságilag legelmaradottabb régióinak, az ipar nagy része pedig a fővárosra, és a Nyugat- és Közép-Dunántúlra korlátozódik.
Tavaly a magyar ipar bruttó, aggregált termelési értéke 20 444,1 milliárd forint volt, ebből a legnagyobb mértékben Közép-Magyarország részesedett 5283,6 milliárddal. Ezen belül Budapesten 3452,3 milliárd forintnyi értéket állítottak elő. Alig maradt el az ország középső részétől a Közép-Dunántúl, ahol 4782,7 milliárd forintot termeltek, ezt pedig a Nyugat-Dunántúl követte 3233,5 milliárddal. A legkevesebb értéket a Dél-Dunántúlon állították elő, egy év alatt 1038,2 milliárd forintot.
A megyék közül Komárom-Esztergom nyerte a termelési versenyt 2485 milliárd forinttal. Alig maradt el tőle Győr-Moson-Sopron 2044,6 milliárdja tavaly. Nógrádban viszont egy év alatt mindössze 158,7 milliárd forintnyi értéket állítottak elő. Az ország keleti felén Borsod és Jász-Nagykun-Szolnok megye lóg ki felfelé, ezeken a területeken több mint 1000 milliárd forint volt tavaly az ipari termelés. A különbség oka, hogy az ország nyugati részén működik hazánk nagy gyárainak többsége.
Az ipari termelés egyébként tavaly két kivétellel minden megyében emelkedett 2009-hez képest, csak Baranya és Hajdú-Bihar lógott ki a sorból. Az élen Somogy megye járt 32,2 százalékos növekedéssel, nem sokkal maradt el tőle Heves megye 24,9 százalékos termelésbővülése.
Az iparban tapasztalható különbségek látszanak a magyar munkaerőpiacon is, a hátrányos régiókban a legalacsonyabb a foglalkoztatási ráta és a legmagasabb a munkanélküliség. A legtöbb – 1,2 millió – foglalkoztatott Közép-Magyarországon van, de ez természetes is, hiszen a főváros majdnem a lakosság ötödét adja.
A munkaerőpiaci különbségek a nettó átlagkeresetekben is megmutatkoznak: míg Budapesten a nettó nominális kereset 162 479 forint volt tavaly, Szabolcsban csak 104 521 forintot vittek haza havonta az emberek átlagosan. A fővárost leszámítva Komárom-Esztergom megye 130 085 forintos átlagfizetése a listavezető, de csak egy hajszállal előzi meg Fejér és Győr-Moson-Sopron megyéket. Kiemelkedő volt tavaly Közép-Dunántúl 35 százalékos nettó bérnövekedése, az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon viszont stagnáltak a fizetések 2009-hez képest – írja az mfor.hu.
Címkék: termelés, munkaerőpiac, ipar, Somogy, Kaposvár, gazdaság