Részben a gazdasági, anyagi helyzet romlása, részben téves jogértelmezésre vezethető vissza az a jelenség, amelyet az adóhatóság az utóbbi hónapokban tendenciaszerűen tapasztal az Áfa visszaigénylések kapcsán. Az adózók egy része, bár jogosultak lennének rá, mégsem kéri kiutalni a visszaigényelhető Áfá-t a bevallási időszakról benyújtott Áfa bevallásban, hanem következő időszakra göngyöli az összeget, abból a célból, hogy a várható következő időszaki fizetendő adóját csökkentse.

Utóbb azonban olyan önrevíziót nyújtanak be, amelyben kizárólag a korábban következő időszakra göngyölíteni kért összeget kérik ki, azzal az indoklással, hogy likviditási gondjuk támadt, és az önrevízió benyújtásával ezt kívánják enyhíteni. Az önrevízió nyomán az adó-elszámolási időszak más adata nem változik. A revízió ilyen esetekben jogosulatlan visszaigénylést állapít meg, amelyet az adózók általában megdöbbenéssel fogadnak.

A jogosulatlan igénylés oka az, hogy adózó az eredeti bevallásában jogszerűen élt választási lehetőségével – nem kérte kiutalni az egyébként részére járó Áfa összeget. Az adózás rendjéről szóló törvény pedig tiltó rendelkezést tartalmaz arra vonatkozóan, hogy nem lehet önrevízióval élni arra a választási lehetőségre, amellyel az adózó korábban jogszerűen élt. Az adózók – tévesen – úgy ítélik meg, hogy a kiutalási kérelem benyújtása önrevízió formájában nem esik e tilalom alá. Ehhez képest ki kell emelni, hogy ha az adózó rendelkezik a visszaigénylés törvényi feltételével – azaz például negyedéves gyakoriságú Áfa bevallás esetén a negatív elszámolandó abszolút értéke meghaladja a 250 ezer forintot – , eldöntheti, hogy miként érvényesíti ezt. A visszaigényelhető adóval történő rendelkezés tehát az adózón múlik.

Választhat a kiutalás, a következő időszakra való göngyölítés, illetve más adónemre történő átvezetés között. Abban az esetben, ha jogszerűen élt valamely választási lehetőségével, utóbb önrevízióval ezt már nem változtathatja meg. Ha mégis ezt kívánja megtenni, annak eredménye jogosulatlan visszaigénylés lehet, amelynek szankciója adóbírság! Felhívjuk az adózók figyelmét, hogy járjanak el körültekintőbben, hiszen amellett, hogy nem jutnak hozzá ilyen módon a visszaigényelhető adójukhoz, és adott esetben adóbírsággal is szembesülniük kell, az adóhatóság nyilvántartásában mulasztásuk szerepelni fog! - tájékoztat az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal Dél –dunántúli Regionális Főigazgatóság Tolna Megyei Igazgatósága.

Címkék: APEH, áfa, gazdaság