Varga László vezérigazgató beszámolója szerint a nyári üzemszünetben felújították, újrafestették a halászhajókat, közülük hétfőn kettő, majd hamarosan újabb kettő indul a vizekre.
A balatoni busahalászat költségeit nem fedezi a hal értékesítéséből származó bevétel: a halászat évente 75-80 millió forintba kerül, amelyhez a nonprofit társaság eddig mindössze 23 millió forintos állami hozzájárulást kapott.
Azért tudják mégis folytatni a halászatot, mert idén szokatlanul hosszú ideig volt nyitva a Sió-zsilip, ez nagyobb angolnafogásra adott lehetőséget, és az angolna értékesítéséből a vártnál nagyobb bevétele származott a cégnek.
Varga László abban reménykedik, hogy ősszel javul a busa halpiaci értékesítési lehetősége, és a sok csapadék miatt újra kell nyitni a Sió-zsilipet, ami további "angolnazsákmánnyal" és bevételekkel kecsegteti a céget.
A halgazdálkodási társaság két hét múlva kezdi meg az őszi haltelepítést, összesen 245 tonna két- és háromnyaras pontyot juttatva tóba. A buzsáki és irmapusztai tógazdaságnak köszönhetően ismét a Balaton vízgyűjtőjén lévő tavakból, vagyis saját nevelésű pontyokkal folytatódhat a haltelepítés - hangsúlyozta a vezérigazgató.
Az idén tavasszal Balatonba engedett 105 tonnányi halat még más tógazdaságokból kellett felvásárolni, hogy a nonprofit társaság teljesíthesse az éves, összesen 350 tonnányi telepítési tervét - tette hozzá.
Címkék: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt, busa, Varga László, gazdaság