olajkút


Az ipari exportértékesítés árai a 2010. februárinál 0,9, a 2009. márciusinál 7,9 százalékkal alacsonyabbak voltak. A belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak az előző havihoz képest 0,2, az egy évvel korábbihoz mérten 3,5 százalékkal csökkentek.

Az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz viszonyítva – a januárinál és a februárinál kisebb mértékben – 0,5 százalékkal emelkedtek márciusban. A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai 2010. márciusban átlagosan 0,5 százalékkal haladták meg az előző havit. A legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás árai nőttek (3,5 százalék), alapvetően a kőolaj- és kőolajszármazékok világpiaci jegyzésárának hatására. A kohászat, fémfeldolgozásban egy hónap alatt 1, a gyógyszergyártásban 0,9 százalékkal emelkedtek az árak. A feldolgozóipari átlagnál kisebb mértékű áremelkedést mértünk a villamos berendezés (0,4 százalék), valamint a vegyi anyag, termék gyártásában (0,3 százalék). A textil- és bőripari árak nem változtak. A többi feldolgozóipari ágazatban 0,7 és 0,2 százalék közötti havi árcsökkenés történt.

Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai márciusban 0,5 százalékkal nőttek, a víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai 0,4 százalékkal mérséklődtek. 12 havi összehasonlításban – a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve – a legnagyobb mértékben a vegyipari ágazatokban – a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (15,2 százalék), a vegyi anyag, termék gyártásában (10,9 százalék), valamint a gyógyszergyártásban (2,9 százalék) – nőttek az árak. Kisebb áremelkedés történt a villamos berendezés gyártásában (2,8 százalék), a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban, illetve az egyéb feldolgozóipar és javításban (0,6  százalék). A 2009. márciusihoz viszonyítva a legnagyobb mértékben a fa-, papír- és nyomdaiparban (3,9 százalék), a textil- és bőriparban (3,4 százalék), továbbá az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő élelmiszeriparban (3,3 százalék) mérséklődtek az árak. A többi feldolgozóipari ágazatban az árcsökkenés mértéke 3,1 és 0,5 százalék között alakult. A feldolgozóipar egészében az elmúlt 12 hónap alatt 1,8 százalékkal nőttek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai átlagosan az egy évvel ezelőtti szinten alakultak; a víztermelés, -kezelés, -ellátásé 3,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2010. márciusban az előző hónaphoz képest az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,8 százalékos árnövekedés mutatkozott, a beruházási javak árai 0,4, a fogyasztási cikkek árai 0,1 százalékkal mérséklődtek (azaz gyakorlatilag nem változtak). Az előző év azonos hónapjához mérten az árak az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 2,3 százalékkal emelkedtek, a beruházási javak gyártásánál 2,2, a fogyasztási cikkek esetében 1,9 százalékkal alacsonyabbak voltak.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai az előző hónaphoz képest 2010. márciusban 0,9, 12 havi összehasonlításban 7,9 százalékkal csökkentek. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 2,1, a dollárhoz képest 1,2 százalékkal, a 2009. márciusival összevetve az euróhoz mérten 12,8, a dollárhoz viszonyítva 16,2 százalékkal erősödött. Az Európai Unió 27 tagországa ipari termelőiár-indexének 2010. márciusi alakulásáról szóló Eurostat sajtóközlemény 2010. május 4-én (kedden) jelenik meg.

Címkék: koksz, Központi Statisztikai Hovatal, ipar, KSH, olaj, gáz, gyógyszer, áram, gazdaság