Az uniós tagországok közül jelenleg csak Málta 54,9 százalékos foglalkoztatottsági szintje alacsonyabb a magyarnál, míg Olaszország 57,9 százalékos, illetve Románia 59,2 százalékos értéke áll hozzá a legközelebb. Ez az érték igen messze van az Európai Bizottság március elején bejelentett új tervével, hogy tudniillik a 20-64 éves korosztály foglalkoztatottságát 75 százalékra emeljék 2020-ig. A terv megvalósításában nagy szerep juthat majd az EU foglalkoztatáspolitikai biztosának, a magyar Andor Lászlónak is.
A KSH-kiadvány szerint 2009-ben Magyarországon a 15–64 éves férfiak 61,1 százaléka, a nőknek csupán a fele volt foglalkoztatott, azonban így is a férfiak foglalkoztatottsága mutatott nagyobb elmaradást az uniós átlagtól.
A vizsgált időszakban a 15–74 éves foglalkoztatottak száma éves átlagban 3,78 millió fő volt, 98 ezerrel kevesebb az egy évvel korábbinál. A 15–64 éves korosztályba 3,75 millió foglalkoztatott tartozott, az erre a korcsoportra számított foglalkoztatási ráta így 55,4 százaléknak felelt meg. Ez a szám közel 10 százalékponttal maradt el az Európai Unió 27 tagországának átlagától.
Az uniós viszonylatban igen kedvezőtlen magyar foglalkoztatási ráta egyik oka az alapfokú iskolai végzettségűek rendkívül alacsony munkaerőpiaci jelenléte - olvasható a KSH jelentésében. Magyarországon a 15–64 éves alapfokú iskolai végzettségűeknek csak 25,7 százaléka minősült foglalkoztatottnak 2009-ben, míg az EU-27 átlaga 46,2 százalék volt. Tavaly a legnagyobb létszámveszteséget a feldolgozóipar szenvedte el, ahol egy év alatt 58 ezer fővel - vagyis közel hét százalékkal - csökkent a foglalkoztatottak száma. A nagyobb létszámleadó gazdasági ágak közé tartozott még az építőipar és a kereskedelem is.
(Forrás: www.hvg.hu)
Címkék: foglalkoztatottság, gazdaság