Az idei kampány célja, hogy személyes történeteken keresztül hívják fel a figyelmet a megfelelő életmód több mint 100 éves gondolatára, valamint az öngondoskodás és a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságára - írja sajtóközeléményében a Magyar Rákellenes Liga.

Magyarországon 1993. óta minden év április 10-én tartják a Nemzeti Rákellenes Napot. A dátum az Országos Rákbizottság megalakítójának, dr. Dollinger Gyulának születésnapja előtt tiszteleg.

Dollinger Gyula (1849-1937) a hazai „testegyenészet” (ortopédia) megalapozója volt, e tudományág nemzetközileg elismert szaktekintélye, 1898 és 1919 között egyetemi tanszékvezető tanár volt a budapesti egyetem I. sz. sebészeti klinikán. Sokoldalú munkássága során a rákbetegségek rádiumos kezelése mellett hangsúlyozta a korai műtéti beavatkozás jelentőségét, a műtéti technikákat maga is fejlesztette, majd tanította.

Kezdeményezésére jött létre 1902-ben az Országos Rákbizottság, amely – miután az országgyűlés elrendelte a kötelező rákbejelentést – a statisztikai hivatallal együttműködve elkészítette az első rákstatisztikát. (A beérkezett számlálólapok szerint 1904-ben 3750 rákbeteg volt Magyarországon, azaz a 15 éven felüli lakosság körében egymillió emberre 288 rákbeteg esett, de a bizottság gyanúja szerint a tényleges szám ennél jóval magasabb lehetett.)

Az immár 30. alkalommal megtartott Nemzeti Rákellenes Napra a Magyar Rákellenes Liga számos érdekes és hasznos programmal készül, nem csak április 10-én, hanem az azt megelőző napokon is.

A 30 jubileum apropóján a Liga 30 perces közös mozgásra – sétálásra, futásra, kirándulásra, rollerezésre, táncra, kerékpározásra vagy egyéb mozgásra – invitál mindenkit. Arra kérik a résztvevőket, hogy válasszanak akármilyen mozgásformát, azt a 30 percet dedikálják valakinek – pl. egy szerettüknek, hozzátartozójuknak, akár saját maguknak vagy bárkinek, akit érint a daganatos betegség. A 30 perc mozgás 2022. április 8-10-ei hétvégén, péntek reggeltől vasárnap estig bármikor teljesíthető. Annyit kérnek csupán, hogy mindenki egyénileg regisztráljon – akkor is, ha a mozgás csoportosan történik – és tudassa, hogy ki(k)ért sétál, mozog!

Mozogj a saját egészségedért, vagy másokért: daganatos beteg családtagért, barátért, ismerősért, az egészségügyben dolgozókért, vagy akár a hazájukból menekülni kényszerülő betegekért!

A mozgás során készíts képet vagy videót, akár az inspiráló személy nevének kezdőbetűjét is megformálhatod. A készített alkotásokat oszd meg Facebookon vagy Instagramon és használd a következő címkéket: #egészségséta #NemzetiRákellenesNap #MagyarRákellenesLiga.

Érdekesség, hogy szintén Dollinger Gyula nevéhez kapcsolódik a dohányzás és rák összefüggésének hangsúlyozása. Tehát már a 1900-as évek első évtizedében felismerték az életmód, és a daganatos betegségek kialakulása közötti kapcsolatot, és már a rákregiszter alapítója is rámutatott az egyén felelősségére!

E több mint 100 éves felismerés fontosságát és a felelősséget ma sem lehet eléggé hangsúlyozni. Kellő öngondoskodással, saját testünk változásainak figyelésével és felismerésével idejében fellelhető egy esetleges daganatos megbetegedés. A Magyar Rákellenes Liga összegyűjtött 8 figyelmeztető jelet, amire oda kell figyelnünk, a mellékelt infografika segítségül szolgál, hogy mikor érdemes orvoshoz fordulnunk. 

 

Fontos a rendszeres szűrővizsgálatokon történő részvétel is. Az állam egyre több szűrési lehetőséget biztosít, ezek azonban csak a rendszeres részvétel esetén tudják felismerni az esetleges daganatos betegségeket!

Címkék: Nemzeti Rákellenes Nap, Országos Rákbizottság, Magyar Rákellenes Liga, egészségügyi anyagok