A szeptember eleji lehűlés megállította az algák szaporodását a Balatonban, a legutóbbi, nyíltvízi mérések eredménye szerint drasztikusan csökkent az algatömeg a Keszthelyi-öbölben is, ahol korábban a legmagasabb értéket mérték - közölte Vörös Lajos, a Balatoni Limnológiai Intézet (BLI) kutatója az MTI-vel.

A kutató beszámolója szerint a hónap elején öt helyszínen végeztek méréseket a tó nyílt vízén, ami szerint pusztulásnak indult az algaállomány. Az algák mennyiségét jellemző a-klorofill koncentráció a 100 feletti érték után 40 mikrogramm/liter alá csökkent a Keszthelyi-öbölben.

A szakértők viszont felhívták a figyelmet, hogy a helyzet gyors javulása nem jelenti azt, hogy nem kell kideríteni mielőbb az augusztus végi rendkívüli algainvázió okát. Az intézet 1965 óta gyűjt adatokat a Balatonról, amelyből kiderül, hogy 2019 előtt utoljára 25 éve, 1994-ben volt kifogásolható mértékű algásodás a tó nyíltvizében.

MTI: Varga György
MTI: Varga György

A somogyi és a zalai kormányhivatal az MTI megkeresésére adott válaszaiból az derült ki, hogy a szezonban a vizsgálatok alapján valamennyi strand vize fürdésre alkalmasnak bizonyult, és a strandokon szeptember első napjaiban sem tapasztaltak olyan értékeket, ami alapján a fürdőzés egészségügyi kockázatot jelentene.

A Somogy Megyei Kormányhivatal közlése szerint a Balaton déli partján 59 természetes fürdőhely üzemelt ezen a nyáron, ahol folyamatosan végeztek egészségügyi vizsgálatokat.

"Területünkön a fürdővizek állapota az ellenőrzések időpontjában nem utalt cianobaktérium burjánzásra, és az üzemeltetők sem jelentettek erre utaló jeleket a szezon során. A hőmérséklet csökkenése és a légmozgás a cianobaktérium burjánzás esélyeit jelentősen csökkenti, így a nyári szezont követően ennek előfordulására még kevesebb eséllyel lehet számítani" - áll a Somogy Megyei Kormányhivatal tájékoztatásában.

Címkék: megállt, alga, vizsgálat, egészségügyi anyagok, Balaton