A Clostridium difficle nevű baktérium okoz robbanásszerűen kórházi járványokat, az hogy miért, még nem világos. - írja a nol.hu.
De az biztos, hogy a hasmenéssel, súlyosabb esetben vastagbélgyulladással járó kór mind nagyobb gondot jelent a hazai kórházakban.
Szakemberek szerint, egyrészt a savlekötő szerek, illetve az antibiotikumok túlzott alkalmazása miatt is fogékonyabb a legyengült emberek szervezete a betegségre, másrészt az egészségügy mind nagyobb pénzhiánya is korlátozhatja az ilyen kórházi járványok megelőzését.

A kór megfékezése azon is múlhat, hogy mennyire tartják tisztán az illemhelyiségeket. A baktérium a piszkos kézről kerül a szájba és onnan a belekbe. Így bárki megkaphatja, aki vécéhasználat után és evés előtt nem mos alaposan kezet, vagy olyan körülmények között eszik vagy iszik, ahol nincs lehetőség az alapvető higiénés szabályok betartására.
Aki megfertőződik, hetekig tünetmentes lehet, és ha ilyen állapotban bekerül a kórházba, pillanatok alatt fertőzhet meg idős, legyengült állapotban lévő embereket. Különösen az olyan helyeken, ahol sokan használnak közös vécét vagy vizesblokkot.

Rácz Jenő, a Magyar Kórház Szövetség leköszönt elnöke szerint, eddig senki nem számolta össze, hogy a hazai kórházakban átlagosan hány betegre jut egy vécé, de azzal egyetért, hogy ezen a téren volna mit javítani a kórházakban.

Egy két évvel ezelőtti ÁNTSZ-felmérés szerint Magyarországon évente mintegy 90 ezer ember kap el kórházakban olyan fertőzéseket, amelyek mintegy fele elkerülhető lenne alapos kézmosással.

forrás: nol.hu

Címkék: kórházban, hahálos, kór, súlyos, magyar, egészségügyi anyagok