A megyében még négy városban döntenek a járóbeteg szakellátás jövőjéről, de azt mondják: bárki is lesz a fenntartó, a betegek nem fognak változást érezni az ellátásban.

2011 novemberében adták át Csurgón az egy milliárd forintból épült kistérségi járóbeteg szakellátó központot. 17 település több ezer lakóját kezelik itt, ha kell. Akkor azt mondták, a fenntartása is biztosított, mivel a korábbi térségi támogatás többszörösét kapják az egészségbiztosítási pénztártól.

- Mint orvos azt gondolom, hogy ez az intézmény jó helyen van, tehát ide szükség volt egy ilyen intézményre, nagy lehetőség és mi élni fogunk ezzel a lehetőséggel - mondta a kistérségi járóbeteg szakellátó központ intézményvezetője, dr. Orbán Csaba.

A csurgói képviselő-testület csütörtökön anyagi megfontolásból azonban úgy döntött, átadja az államnak az egészségügyi központot.

- Csaknem havi 2 millió forintot kellett az önkormányzatoknak hozzátenni. Ez ugye azt jelentette, hogy Csurgó esetében egy olyan 700 ezer forintos nagyságrend a havi finanszírozás, ez ugye 8 és fél millió forint egy évre vonatkoztatva - tájékoztatott a csurgói polgármester, Füstös János.

Tab szintén arra az elhatározásra jutott, hogy átadná az államnak a járóbeteg szakellátást. A településnek évente 17 millió forintjába kerül a működtetés.

Fonyódon az elmúlt 5 év alatt 600 millió forintot fordítottak a járóbeteg szakellátás fejlesztésére, így már egy milliárdos vagyon van a kezükben. A képviselő-testület csütörtökön dönt hivatalosan az intézmény jövőjéről, de a polgármester szerint biztos, hogy náluk marad az üzemeltetés.

- Mint látszik a legtöbb Budapest központú irányítás az nem szerencsés a vidéki intézményekre és ezért úgy gondolom, hogy sokkal jobb lenne az, ha az önkormányzat tartaná meg. Egyrészt a felügyeletet jobban ellátja, jobban tudja biztosítani, másrészt az esetleges azonnali intézkedéseket, sokkal gyorsabban meghozzuk a döntéseket - mondta Fonyód polgármestere, Hidvégi József.

Balatonbogláron több mint fél milliárd forint értékben újították fel és bővítették az egészségügyi központot. A testület már döntött, nem adja, hiszen a város saját pénzéből 110 millió forintot fordított a beruházásra. Barcs még nem döntött, de maguk szeretnék működtetni a milliárdos szakellátó rendszerüket. Az érintett településeknek február 15-ig kell jelezniük az egészségügyi intézményeket felügyelő Gyemszi felé, hogy miként döntöttek járóbeteg szakellátásukkal.

Címkék: járó, ellátás, állam, orvos, kormány, beteg, egészségügyi anyagok