A parlament a házszabálytól történő eltérés megszavazása esetén ma szavazhat a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló törvényjavaslatról. Az előterjesztés a svájci frankot 180 forinton, az eurót 250 forinton, a japán jent 200 forinton rögzítené. Az Országgyűlés gazdasági bizottsága az eredeti hitelnyújtón kívül arra a pénzügyi intézményre is kiterjesztené a törvény hatályát, amely utóbb - például követelésvásárlás révén - lépett a hitelezési jogviszonyba.

Elfogadott módosító javaslatok hiányában határozat születhet a kormány által lebonyolított állami Mol-részvényvásárlás jóváhagyásáról is. A kabinet május 24-én kötött szerződést az orosz Szurgutnyeftyegaz tulajdonában álló, 21,2 százalékos Mol-tulajdonrészt jelentő részvénycsomag megvásárlásáról, ám a mintegy 500 milliárd forint értékű tranzakció egyik feltétele a parlamenti támogatás megszerzése. A javaslat melléklete a szerződés teljes magyar nyelvű változatát tartalmazza.

Az Országgyűlés dönthet az Állami Számvevőszékről szóló jogszabályról is, amely az új alaptörvényhez kapcsolódó első sarkalatos törvény lehet. Az előterjesztés súlyos szankcióval sújtaná azokat a szervezeteket, amelyek az ÁSZ ellenőrzései során megtagadják az együttműködést vagy semmibe veszik a számvevőszék megállapításait. A javaslatban az is szerepel, hogy a szervezet költségvetése nem lehet kevesebb az előző évinél, törvény pedig csak akkor állapíthat meg új feladatot az ÁSZ-nak, ha az ahhoz szükséges fedezetet is biztosítja.

A Ház szintén ma szavaz a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárára, valamint a bírósági vezetői kinevezések felfüggesztésére vonatkozó fideszes javaslatról, továbbá a tanárok óradíjfizetésével és tanítási időkeretével összefüggő, ugyancsak kormánypárti előterjesztésről.

Címkék: Ház, első, országgyűlés, deviza, nap, politika