A népszavazás célja, hogy a választói akarat kötelezze a törvényhozást arra, hogy a közhatalmi döntéshozó testületek (önkormányzati képviselőtestületek, parlament képviselőtestetülete) megválasztását célzó választások során csak olyan listát lehessen benyújtani, amely egyenlő mértékben indít férfi illetve női jelölteket. A Polgári Szabadság Platform elnöksége azért döntött az országos aláírásgyűjtés helyi (Somogy megyében történő) támogatása mellett, mert elkötelezettek vagyunk az esélyegyenlőség és a szabadságjogok megőrzése és bővítése mellett, továbbá, mert Magyarországon a nők és férfiak aránya a népességen belül megközelítőleg azonos.A kampány az OVB ( Országos Választási Bizottság) és a hatályos jogszabályok alapján 2011. január 25-ig tart, a PSZP Somogy megye nagyobb településein kíván kitelepülni illetve aláírásokat gyűjteni.

Ma Magyarországon a választási rendszer úgynevezett vegyes rendszer, egyéni választó-kerületben és listás rendszerben is választunk képviselőket. Amennyiben a népszavazási kezdeményezés sikert ér el, úgy a képviselők mintegy 25 %-a lehet nő, mivel a kezdeményezés csak a listán szerelő jelöltek sorrendjének meghatározására vonatkozik.

Közlemény

Érvek, hogy miért vesz részt a PSZP a népszavazáson

- 2010-ben a parlamenti választások során sokkal kevesebb nő jutott be a parlamentbe, az önkormányzatokba, a nők képviselete a társadalmi döntéshozatalban messze az európai átlag alatt marad, de még néhány arab országban is magasabb a nők aránya a döntéshozó testületekben.

- A 2010-es parlamenti választásokat követő kormányalakítás során viszont egyetlen nő sem került miniszteri pozícióba, az államtitkárok között is elhanyagolható a nők aránya.

- Társadalmi kutatások bizonyították, hogy azon európai országokban, ahol a nők közéleti, gazdasági és társadalmi szerepvállalását a társadalom kifejezetten védendő értéknek tartja, ott a gyermekvállalási kedv nő illetve a születések száma is emelkedik. A XXI. században a nők helye nemcsak a főzőkanál mellett van.

- Egyetemeken, főiskolákon a nők aránya nagyobb, mint a férfiaké, vezető állásban, és a közéletben viszont mérhetően csökkenő számban képviseltetik magukat a nők.

- Nem igaz, hogy a nők nem akarnak szerepet vállalni a közéletben, ez hamis elképzelés, a nők azonban nőként és nem „férfiként” kívánnak részt venni a közéletben, ezért a társadalmi, gazdasági és politikai folyamatokat is más módon szemlélik.

- Szükséges a kormányban és a parlamentben a nők fokozott szerepvállalása, hogy ne csak férfiak döntsenek a nőket és a családokat érintő törvényekről.

 

 

Címkék: politika