Természetesen a hír, álhír, melynek semmi tudományos alapja nincs. Csupán szenzációhajhász okkal íródott a sok helyesírási hibával teli cikk, amit valószínűleg internetes fordító segítségével készítettek.

Az információ ugyanis semmilyen időjárási modellel, előrejelzéssel nincs alátámasztva.

A különféle időjárási modellek két hetes időtartamra látnak el. Még ebben a 2 hetes időtartományban is rendkívül nagy a bizonytalanság az első egy hét után.
Ezekben a két hetes középtávú előrejelzésekben is csak tendenciaszerűen beszélhetünk egy esetleges lehűlés, vagy éppen melegedési folyamatról. A különböző nyomás elrendeződések alapján lehet következtetni hideg, illetve melegfrontok váltakozására, azonban a csapadékot a legnehezebb előrejelezni akár 1 hét távolságra is, nem beszélve a csapadék mennyiségéről, amit a cikk szerzője mm pontossággal megad. A 120 cm hó természetesen képtelenség hazánk éghajlati adottságain. Egy-egy genovai ciklonból képes a délnyugati országrészben akár 40-50 cm hó is esni, de ezek is ritka esetek. Természetesen hegyvidéki éghajlaton, azon belül is 2000-3000 méteres magasságban viszonylag gyakori lehet az ilyen mennyiségeket adó havazás 1-2 nap alatt. Ha csak nem erre gondolt a cikk szerzője!

A különböző szezonális előrejelzések egyébként az átlagosnál valamivel hidegebb, és kissé szárazabb időjárást vázolnak decemberre. Természetesen ettől még nagyot fordulhat Karácsony előtt az idő, és kaphatunk egy kis havat is akár.



Az ábra egy meteorológiai modell hőmérsékleti előrejelzése a következő 2 hétre. Jól szemléltetik a valószínűségi tagok, hogy mekkora a bizonytalanság az előrejelzésekben egy hét után. December 8-9-ig viszonylag együtt futnak a tagok (első fehér nyíl), ezért viszonylag megbízható az előrejelzés. Majd december 10-től már hatalmas a szórás(2.,3. nyíl). Ez azt jelenti, hogy jelentősen megnő a bizonytalanság az előrejelzésben. Ezalatt a csapadék előrejelzés még bizonytalanabb.

A szerzőről

Szalinay Tibor vagyok, kaposvári fényképész. Gyerekkorom óta hobbim a meteorológia. A több évtizedes megfigyeléseimet ötvözöm az interneten ma már elérhető, profi meteorológiai modellek előrejelzéseivel. Ezek segítségével készítek prognózisokat 7-10 napra előre, lakhelyemre és környékére. Főleg az extrém időjárási helyzetek érdekelnek, úgy mint télen a nagy havazások, hófúvások, rendkívüli hidegek, nyáron pedig a kemény zivatarok, nagy felhőszakadások, tartós hőhullámok...

Címkék: érkezik, tél, vihar, szél, kis szines, somogy