A Reuters News megbízásából végzett és nyilvánosságra hozott új Ipsos Global @dvisor felmérés szerint (a világ GDP-jének 75%-át képviselő) 23 ország felnőtt lakosságának mindössze 35%-a véli, hogy saját kormányuk a megfelelő lépésekkel és ütemben próbálja megakadályozni a globális éghajlatváltozást.
A 2009. decemberi koppenhágai éghajlatvédelmi konferencia előtt, közben és után 24 000 felnőtt - országonként ezernél több válaszadó - részvételével végzett felmérés szerint az említett polgárok 65%-a nem hisz abban, hogy kormányuk a megfelelő lépésekkel és ütemben próbálja megakadályozni a globális éghajlatváltozást.
A felmérésben részt vett 23 ország közül mindössze három vizsgázott sikeresen állampolgárai szerint - a legpozitívabb minősítést Kína (86%), valamint India (60%) és Törökország (54%) kapta. Magyarországon kisebbségben vannak (23%), akik ebből a szempontból jónak ítélik a kormány tevékenységét.
Az alábbi rangsor azokkal az országokkal indul, amelyek állampolgárai a legkevésbé értenek egyet azzal, hogy „saját kormányuk megfelelő lépésekkel és ütemben próbálja megakadályozni a globális éghajlatváltozást", és a sorban lefelé haladva nő azon megkérdezettek aránya, akik leginkább egyetértenek a fenti állítással:
Az összes minta demográfiai megoszlása szerint leginkább a nők (67%, a férfiak 63%-ához képest), az idősebbek (az 55 év felettiek 69%-a) a középkorúakhoz (35-54 évesek 67%-a) és a fiatalabbakhoz (35 év alattiak 62%-a) viszonyítva, valamint az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők (67%) a közepes és magasabb jövedelműekhez képest (mindkettő 63%) tartoznak azok közé (65%) akik leginkább nem értenek egyet azzal, hogy kormányuk a megfelelő lépésekkel és ütemben próbálja megakadályozni a globális éghajlatváltozást.
Ezzel szemben a fenti állítással leginkább egyetértők (35%) közé tartoznak a férfiak (37%, a nők 33%-ához képest), a fiatalabbak (35 év alattiak 38%-a) a középkorúakhoz (35-54 év közöttiek 33%-a) és az idősebbekhez (55 év felettiek 31%-a) viszonyítva, valamint a közepes és magasabb jövedelemmel rendelkezők (mindkettő 37%) az alacsonyabb jövedelműekhez képest (33%).
Ezek az eredmények a Thompson Reuters News Service megbízásából az Ipsos által 2009. november 4-e és 2010. január 13-a között végzett közvélemény-kutatásból származnak. A nemzetközi felmérés során 24 077 - 18 év feletti - felnőttet kérdeztek összesen 23 országban, amelyek együtt a világ GDP-jének 75%-át képviselik. A felmérésben részt vevő országok: Argentína, Ausztrália, Belgium, Brazília, Kanada, Kína, Franciaország, Németország, Magyarország, India, Olaszország, Japán, Mexikó, Lengyelország, Oroszország, Dél-Korea, Spanyolország, Svédország, Cseh Köztársaság, Hollandia, Nagy Britannia, Egyesült Államok és Törökország. Országonként 1000-nél több válaszadó szerepelt az Ipsos által megkérdezett internetes panelben. Ezt követően súlyozást alkalmaztak a demográfiai különbségek kiegyenlítésére, valamint annak biztosítására, hogy a minta összetétele az adott ország legfrissebb népszámlálási adatainak megfelelően tükrözze a felnőtt lakosságot, és a kapott eredmények reprezentálják az egyetemes vélekedést.
Forrás: ipsos.hu
Címkék: kis szines